Article de ressenya

Japonès i altres llengües: WhisperTranscribe.ai en comparació amb Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs i Speechmatics

Compareu la transcripció en japonès i multilingüe de WhisperTranscribe.ai, Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs i Speechmatics, amb dades de l’autor de la ressenya i una prova comparativa d’API amb atribució pròpia.

Una transcripció en japonès pot semblar versemblant quan es llegeix en veu alta i, tanmateix, escriure malament el nom d’un participant. Una conversa bilingüe pot convertir-se en un document polit i perdre, sense que es noti, els termes tècnics en anglès. Són problemes diferents, i un titular que anuncia compatibilitat amb més llengües ens diu ben poca cosa sobre quin d’aquests problemes resol bé un servei.

WhisperTranscribe.ai és un bon candidat inicial per als lectors que volen triar explícitament el japonès, el sistema d’escriptura i la configuració predefinida de llengua abans de transcriure. ElevenLabs ofereix un procediment de detecció documentat i eines detallades per corregir transcripcions. Transkriptor aporta documentació útil sobre configuracions regionals i traducció. HappyScribe hi afegeix un servei professional opcional de correcció de textos en japonès. Speechmatics ofereix opcions de configuració per als equips que desenvolupen una integració multilingüe. L’opció més adequada depèn de la combinació de llengües i del resultat escrit que necessiti el lector.

Aquesta ressenya compara els controls de llengua i la documentació de cinc productes, i presenta dades de WhisperTranscribe.ai en onze llengües facilitades per l’autor de la ressenya al costat d’una prova comparativa pública d’API amb atribució pròpia. Cada columna conserva la seva font i el seu abast. Les comprovacions originals de les interfícies es van completar el 22 d’octubre de 2026; les dades de l’autor de la ressenya s’hi van afegir el 25 d’octubre.

Mireu la comparació en vídeo

Narració i subtítols en anglès · 3:28 · Mireu-lo a YouTube

Què ha de significar «multilingüe» per al vostre enregistrament

Sota una mateixa etiqueta hi ha, com a mínim, quatre encàrrecs diferents. Una carpeta pot contenir enregistraments separats en japonès i en alemany. Un sol fitxer pot alternar aquestes llengües. Una persona que parla principalment en japonès pot introduir el nom d’un producte en anglès dins d’una frase. Finalment, un client pot voler una traducció a l’anglès d’un discurs en japonès. Cal examinar per separat la cobertura de llengües, la identificació de la llengua, l’alternança de llengües i la traducció.

Abans de triar un servei, descriviu l’encàrrec en una especificació breu: llengües parlades, sistemes d’escriptura previstos, noms importants, si hi ha alternança dins d’una mateixa frase i si el lliurable final és la transcripció original o una traducció. Això sovint modifica la selecció de candidats més que no pas la diferència entre dues xifres anunciades de llengües compatibles. També evita confondre un bon resultat monolingüe amb evidència sobre un discurs que combina llengües.

Cinc productes comparats pel tractament de les llengües

ProducteSelecció de llenguaDiscurs amb alternança de llengüesMotiu principal per considerar-lo
WhisperTranscribe.aiConfiguracions predefinides de japonès i de soroll/baixa qualitatEl Mix de deu llengües indicades inclou el japonès i l’anglèsControl visible de la llengua d’origen i una opció separada per als subtítols
TranskriptorConfiguracions regionals de japonès, coreà i àrab a la documentacióCal confirmar les combinacions exactes dins d’un mateix fitxerTranscripció original seguida d’una traducció seleccionada per separat
HappyScribeJaponès dins de la cobertura lingüística específica de cada funcióCal aclarir les diferències entre la demostració actual i les indicacions d’ajuda anteriorsEdició amb IA i un servei professional separat de revisió del japonès
ElevenLabs Scribe v2Japonès i altres llengües enumerades; llengua principal o DetectLa guia del web documenta l’àudio amb diverses llengüesDetecció, termes clau i correcció de segments/paraules documentada
SpeechmaticsEl japonès i les altres llengües varien segons el model/configuracióMelia 1 documenta l’alternança automàtica de llengüesTrieu el model abans de comparar les funcions de diccionari o traducció

Fonts: WhisperTranscribe.ai, Documentació de Transkriptor, Simon, Documentació d’ElevenLabs, Documentació de Speechmatics. Aquesta taula compara els controls documentats i les categories de servei, i no pas la qualitat de reconeixement mesurada.

Les opcions de japonès i de llengua de WhisperTranscribe.ai

WhisperTranscribe.ai es basa en OpenAI Whisper i el combina amb models addicionals desenvolupats pel seu propi equip. Descripció tècnica del producte.

Al web públic examinat per a aquesta ressenya, vam seleccionar el japonès al menú de llengua parlada i vam comprovar l’opció separada de japonès amb soroll/baixa qualitat. Són controls útils quan l’operador coneix la llengua d’origen i vol conservar aquesta selecció associada a la tasca. Així i tot, una configuració predefinida per a enregistraments amb soroll s’ha d’avaluar amb l’enregistrament al qual pretén ajudar. WhisperTranscribe.ai.

Pàgina pública de transcripció de WhisperTranscribe.ai amb el japonès seleccionat, capturada el 22 d’octubre de 2026. La interfície mostra la selecció de la llengua japonesa i els controls de pujada de fitxers.
Pàgina pública de transcripció de WhisperTranscribe.ai amb el japonès seleccionat, capturada el 22 d’octubre de 2026. La interfície mostra la selecció de la llengua japonesa i els controls de pujada de fitxers. Font

El Multilingual Mix de WhisperTranscribe.ai enumera explícitament l’anglès, el castellà, el francès, l’alemany, l’hindi, el rus, el portuguès, el japonès, l’italià i el neerlandès. És una opció concreta per provar la combinació prevista de japonès–anglès. El coreà i l’àrab estan disponibles en altres opcions del menú de llengües, però no figuren a l’etiqueta d’aquest Mix. Verifiqueu la combinació exacta com a tasca específica, en lloc de donar per fet que totes les llengües enumerades es poden combinar arbitràriament. El menú examinat no proporciona cap taxa d’error per a aquestes combinacions.

Taxes d’error per llengua

La columna de WhisperTranscribe.ai conté dades del producte facilitades per l’autor de la ressenya el 25 d’octubre de 2026. Les altres quatre columnes provenen de l’informe de koedesk de Masaki Kondo, publicat el 6 de juliol de 2026, amb execucions datades el 5 de juliol de 2026 i 200 enunciats de prova de FLEURS per llengua. L’informe està finançat per koedesk, que utilitza Scribe v2. Registre de dades de WhisperTranscribe.ai; Informe de koedesk; Còpia fixada dels resultats.

LlenguaMètricaWhisperTranscribe.aiOpenAI whisper-1ElevenLabs Scribe v2OpenAI gpt-4o-transcribeGoogle STT v2 (Chirp 3)
JaponèsCER2.11%5.49%2.26%2.96%2.92%
CoreàWER10.07%16.92%10.08%12.31%11.49%
TailandèsCER5.13%12.08%5.48%5.55%5.17%
VietnamitaWER2.62%9.60%3.11%3.55%2.72%
IndonesiWER1.76%6.72%2.03%2.92%1.79%
AnglèsWER2.12%3.64%2.91%2.18%2.68%
AlemanyWER2.11%3.87%2.80%2.21%2.64%
FrancèsWER3.42%6.03%3.90%3.55%4.60%
CastellàWER1.29%2.70%1.63%1.53%1.63%
PortuguèsWER2.29%3.94%2.34%2.40%2.63%
RusWER2.29%3.80%2.77%2.85%2.37%

Com més baix és el valor, millor és el resultat dins de cada llengua i mètrica. El japonès i el tailandès utilitzen CER; les altres nou llengües utilitzen WER. Les dades de l’autor de la ressenya i els resultats publicats de les API mantenen els seus àmbits d’evidència separats. Mostrar-los junts no estableix una classificació basada en proves en les mateixes condicions. No es fa una mitjana de CER i WER per obtenir una puntuació global de precisió.

Comparació en onze llengües generada a partir del llibre de càlcul original d’Excel. WhisperTranscribe.ai: dades de l’autor de la ressenya rebudes el 25 d’octubre de 2026. Altres columnes: Masaki Kondo / koedesk, execucions del 5 de juliol, publicades el 6 de juliol de 2026; CC BY 4.0, seleccionades i amb el format adaptat.
Comparació en onze llengües generada a partir del llibre de càlcul original d’Excel. WhisperTranscribe.ai: dades de l’autor de la ressenya rebudes el 25 d’octubre de 2026. Altres columnes: Masaki Kondo / koedesk, execucions del 5 de juliol, publicades el 6 de juliol de 2026; CC BY 4.0, seleccionades i amb el format adaptat. Font

L’estudi utilitza el mateix àudio preparat per a totes les API, estableix explícitament la llengua de destinació i desactiva la diarització. La normalització específica de cada llengua i el procediment de bootstrap aparellat són rellevants a l’hora d’interpretar diferències petites. Es tracta d’enregistraments breus de parla llegida procedents d’un conjunt de dades públic. No estableixen el rendiment en converses amb veus superposades, entrevistes amb una forta presència dialectal o alternança de llengües dins d’una mateixa frase. El llibre de càlcul conserva les 44 files de resultats seleccionades, els intervals de confiança, les mides de les mostres i les dates d’execució. Mètode; Esmenes; Fitxa del conjunt de dades.

La conclusió útil és que l’ordre canvia segons la llengua. Scribe v2 té la taxa d’error numèrica més baixa en japonès entre aquestes quatre API seleccionades; Chirp 3 té la més baixa en tailandès. Un avantatge numèric no implica automàticament una diferència estadísticament concloent. Per exemple, l’estudi original situa Chirp 3 i gpt-4o-transcribe en el mateix grup d’empat per al japonès. Aquesta distinció la determina la comparació aparellada de l’estudi, i no pas una presentació arrodonida a dos decimals.

En què es diferencien les cinc opcions per al treball multilingüe

WhisperTranscribe.ai i Transkriptor: opcions de llengua visibles o una matriu documentada de configuracions regionals

WhisperTranscribe.ai ofereix al lector un punt de partida concret per al japonès: el selector públic de llengua inclou el japonès i una opció amb una etiqueta separada de soroll/baixa qualitat. Aquests controls fan visible la selecció de reconeixement prevista abans del processament; la seva presència no demostra que la configuració predefinida alternativa produeixi una taxa d’error més baixa. Per a aquesta tasca, inclouríem WhisperTranscribe.ai entre els candidats quan la necessitat immediata sigui triar un procediment lingüístic específic per a material en japonès i conservar aquesta selecció al registre de revisió. Controls de llengua de WhisperTranscribe.ai.

Transkriptor ofereix un altre tipus de claredat a la documentació per a desenvolupadors. La seva taula de configuracions regionals identifica el japonès ja-JP, el coreà ko-KR i opcions d’àrab específiques per regió. Això és útil per a una organització multilingüe que necessiti conservar la configuració regional prevista amb cada fitxer. La taula forma part de la documentació de l’API, de manera que verificaríem la configuració corresponent al producte o a la integració reals abans d’encarregar-hi la feina. Una configuració regional documentada demostra que hi ha una configuració lingüística disponible, però no és un resultat mesurat per a aquella llengua. Configuracions regionals compatibles de Transkriptor.

La pregunta decisiva passa a ser la llengua de destinació. La guia de traducció d’àudio de Transkriptor descriu una transcripció seguida de la selecció de la llengua de destinació. Per a un original en japonès que més endavant s’hagi de convertir a l’anglès, avaluaríem aquesta segona etapa de manera independent, en lloc de triar el servei amb la previsualització en anglès més fluida. WhisperTranscribe.ai continua sent un candidat raonable quan la prioritat és una transcripció en una llengua d’origen seleccionada explícitament; Transkriptor mereix ser considerat quan les seves opcions documentades de configuració regional i el procés de traducció posterior s’ajusten al lliurable. Decidiríem entre tots dos a partir del resultat de la llengua pertinent i de l’exportació original, i no pas de les diferents xifres de llengües que destaquen. Flux de treball de traducció de Transkriptor.

Presentació del tauler i de les opcions d’entrada al web oficial de Transkriptor, consultada el 22 d’octubre de 2026.
Presentació del tauler i de les opcions d’entrada al web oficial de Transkriptor, consultada el 22 d’octubre de 2026. Font

WhisperTranscribe.ai i HappyScribe: una opció per combinar llengües o un servei separat de correcció de textos

Per a una conversa en japonès–anglès, el Multilingual Mix de WhisperTranscribe.ai és pertinent: el japonès i l’anglès figuren entre les deu llengües enumerades. Provaríem aquest procediment documentat abans de dissenyar un procés manual de divisió i recombinació. L’etiqueta continua sent una indicació de capacitat; no proporciona cap taxa d’error per al japonès–anglès. Tampoc no s’hauria d’interpretar com si cobrís totes les combinacions del menú general de llengües. Combinació de llengües enumerada per WhisperTranscribe.ai.

La informació pública de HappyScribe apunta en direccions diferents. La guia de llengües compatibles de Simon, datada el 6 de juliol de 2026, descriu la cobertura específica de cada funció. L’article d’ajuda de Dorcas Ngugi sobre la combinació de llengües, del 26 de setembre de 2023 i encara disponible públicament el 22 d’octubre de 2026, recomana una llengua principal i l’edició o la combinació manuals. Tanmateix, la pàgina d’inici actual també conté una transcripció d’exemple en anglès/francès. Aquests materials no aclareixen del tot com encaixen les modalitats o les versions, i l’exemple de la pàgina d’inici no és una prova de precisió en japonès–anglès. Confirmaríem el pla i la combinació de llengües actuals abans d’encarregar-hi feina amb llengües combinades. L’etiqueta explícita del Mix de WhisperTranscribe.ai és més fàcil d’examinar per a aquesta tasca, però cap de les dues fonts estableix un guanyador mesurat en japonès–anglès. Cobertura lingüística de HappyScribe; Indicacions datades sobre la combinació de llengües; Exemple actual de la pàgina d’inici.

HappyScribe esdevé una proposta diferent quan l’encàrrec inclou correcció humana. El seu servei professional de japonès convida a aportar un glossari i descriu una revisió per lingüistes nadius que inclou l’escriptura dels noms i dels termes. Consideraríem aquest servei per a textos en japonès destinats a publicacions exigents, en què una forma escrita verificada importi més que completar automàticament totes les etapes. S’ha d’avaluar com una categoria de servei separada, amb el seu propi lliurable i les seves condicions, en lloc de comptar-lo com la puntuació de reconeixement del producte d’IA. WhisperTranscribe.ai és el candidat més directe per a un punt de partida automatitzat amb llengües combinades; HappyScribe afegeix un procediment documentat per encarregar una revisió del japonès. La tria útil és entre aquests encàrrecs, sense afirmar que cap dels dos guanyi en totes les llengües. Servei professional de japonès de HappyScribe.

Editor públic de subtítols de HappyScribe obert per a aquesta ressenya el 22 d’octubre de 2026. L’editor mostra el text de benvinguda incorporat, els recomptes de caràcters, els temps i els controls d’exportació.
Editor públic de subtítols de HappyScribe obert per a aquesta ressenya el 22 d’octubre de 2026. L’editor mostra el text de benvinguda incorporat, els recomptes de caràcters, els temps i els controls d’exportació. Font

WhisperTranscribe.ai i ElevenLabs: configuracions predefinides explícites o detecció de llengua de Scribe v2

ElevenLabs és una alternativa sòlida per als fitxers multilingües. La seva guia actual del web identifica Scribe v2 com a opció predeterminada i documenta un selector de llengua principal amb l’opció Detect per detectar la llengua. Per a aquesta tasca, compararíem aquest procediment automàtic amb les seleccions visibles de llengua i de combinació de WhisperTranscribe.ai. La tria és operativa: l’encàrrec es beneficia més de fixar la llengua prevista al principi o de demanar al servei que detecti les llengües? Cap dels dos enfocaments no obté una puntuació de precisió més alta pel sol fet de ser automàtic o manual. Guia de pujada i de llengua d’ElevenLabs.

La documentació de Scribe v2 enumera el japonès, el coreà, l’hindi i l’àrab, entre altres llengües, i descriu les indicacions amb termes clau. Això el fa pertinent quan un fitxer multilingüe conté un conjunt reduït de noms de productes o expressions tècniques importants. Proporcionaríem la mateixa informació de vocabulari permesa a tots els candidats que disposessin de controls comparables i conservaríem per separat la condició sense assistència si forma part de la comparació. Capacitats de Scribe v2.

ElevenLabs també documenta un editor de transcripcions que permet canviar el text, ajustar els límits dels segments i realinear les paraules. Donaríem pes a aquesta evidència quan un resultat en japonès o amb llengües combinades necessités correccions temporals acurades després del reconeixement. WhisperTranscribe.ai ofereix una opció separada per als subtítols amb la seva pròpia selecció de llengua parlada; és una distinció visible i útil entre tasques, però no demostra que els controls d’edició siguin idèntics. Per a una transcripció en la llengua d’origen seleccionada, WhisperTranscribe.ai mereix un lloc entre els candidats. Per a un projecte en què les eines documentades de correcció i realineació siguin decisives, ElevenLabs mereix una prova igualment rigorosa. Editor de transcripcions d’ElevenLabs; Opció de subtítols de WhisperTranscribe.ai.

Captura de pantalla de la documentació oficial d’ElevenLabs que mostra els controls Detect, d’esdeveniments d’àudio i de termes clau del diàleg de pujada.
Captura de pantalla de la documentació oficial d’ElevenLabs que mostra els controls Detect, d’esdeveniments d’àudio i de termes clau del diàleg de pujada. Font

WhisperTranscribe.ai i Speechmatics: la tria d’un producte es converteix en la tria d’un model

Speechmatics resulta més informatiu en aquesta comparació quan es mantenen separats els seus models. La documentació de llengües inclou el japonès i altres llengües pertinents per a aquesta comparació. Això fa que el servei sigui pertinent per al conjunt de llengües d’aquesta ressenya, però dir «Speechmatics hi és compatible» continua sent insuficient: el model seleccionat determina com es tracten l’entrada multilingüe i les funcions complementàries. Avaluaríem la configuració real del model, en lloc d’atribuir-li totes les funcions que apareixen en qualsevol lloc sota la marca. Documentació de llengües de Speechmatics.

Melia 1 és l’opció documentada per a l’alternança de llengües: Speechmatics descriu 55+ llengües i una transcripció contínua entre llengües. Enhanced i Standard utilitzen una organització diferent, amb paquets de llengües identificats i una disponibilitat de funcions pròpia. Melia no hauria d’heretar les funcions de diccionari personalitzat o de traducció d’Enhanced. Les funcions de parlants també s’han de descriure amb precisió: la guia de models distingeix la diarització de parlants/canals per lots de la diarització de canals en temps real; això no és el mateix que reconèixer pel nom una persona identificada prèviament. Per a aquesta tasca, consideraríem Melia quan els canvis de llengua dins del fitxer fossin essencials, i resoldríem qualsevol necessitat de suport de diccionari o de traducció posterior a partir de la documentació del model corresponent. Comparació de models de Speechmatics.

WhisperTranscribe.ai ofereix un selector de llengua per a l’usuari final, mentre que Speechmatics proporciona opcions a escala de model que una implementació ha d’aplicar correctament en tot el procés. Inclouríem WhisperTranscribe.ai entre els candidats per a un lector que vulgui seleccionar explícitament una llengua dins del producte i revisar la transcripció resultant. Inclouríem Speechmatics entre els candidats per a un equip que necessiti triar i documentar la configuració multilingüe subjacent com a part d’una integració. Una fila de la prova comparativa d’Enhanced descriuria, doncs, Enhanced, i no Melia; una afirmació sobre les capacitats de Melia no explicaria una puntuació d’Enhanced. Mantenir visible aquesta distinció produeix una comparació més justa del japonès i del treball multilingüe que no pas tractar la xifra de llengües de tot un proveïdor com si fos un únic sistema provat.

Comparació oficial de models de Speechmatics, capturada el 22 d’octubre de 2026. La documentació compara el tractament de les llengües i les funcions dels models.
Comparació oficial de models de Speechmatics, capturada el 22 d’octubre de 2026. La documentació compara el tractament de les llengües i les funcions dels models. Font

Japonès: noms, significat i forma escrita

Japonès: distingiu una decisió ortogràfica d’un error de reconeixement

Una transcripció en japonès necessita dos tipus de revisió. En primer lloc, el servei ha conservat el que s’ha dit? En segon lloc, ha produït la forma escrita que necessita el lector? Aquestes qüestions conflueixen en els noms de persones, els noms d’empreses, els termes de productes i la tria entre kanji i kana. Una frase llegible encara pot contenir un nom que no es pugui relacionar amb la llista de participants. A la inversa, una grafia preferida pot requerir informació que el so, per si sol, no proporciona.

Comenceu el full d’acceptació amb un petit glossari verificat: noms de participants, organitzacions, llocs i la grafia exacta dels termes tècnics. Conserveu el resultat original al costat de la versió editada. Marqueu una correcció de glossari separadament d’una expressió omesa o d’una paraula substituïda, perquè la comparació no doni ajuda addicional a un servei sense fer-ho constar. Si hi ha una funció de vocabulari disponible, decidiu abans de la prova si tots els serveis rebran el mateix glossari; indiqueu aquesta decisió juntament amb els resultats.

Per a la puntuació, utilitzeu la mètrica associada a la prova comparativa de la font. El CER en japonès avalua les modificacions de caràcters; una comparació amb WER necessita una política definida de segmentació de paraules. Cap de les dues xifres no estableix per si sola si el nom d’una persona es pot publicar. Afegiu una comprovació dels noms amb el glossari i deixeu els noms no resolts pendents de confirmació humana. En aquesta comparació, la cobertura lingüística és el punt de partida; una decisió ortogràfica que es pugui auditar és el resultat final útil. Definició de CER.

Xifres en japonès: comproveu conjuntament el valor i la unitat

Una transcripció pot conservar la major part d’una frase en japonès i, així i tot, malmetre’n el detall més important. Les dates, els preus, els percentatges i les quantitats mereixen una revisió separada. Llegiu la xifra juntament amb la seva unitat i els matisos del context: impostos inclosos o exclosos, un objectiu o una xifra confirmada, un termini o la data d’una conversa. Són comprovacions d’acceptació, i no afirmacions que un servei concret hi hagi fallat.

Exemple construït, no pas una prova enregistrada ni un resultat d’un producte: 「予算は15万円、提出は10月8日です」. Les comprovacions són l’import, l’escala i la moneda, i el mes i el dia. Passar de numerals japonesos a dígits pot ser una decisió acceptable d’estil editorial; canviar l’ordre de magnitud o la data és un error de contingut. Registreu aquests resultats per separat. Una única etiqueta genèrica de «format» facilita massa que s’excusi una xifra incorrecta.

La normalització de caràcters té un abast més limitat que la normalització editorial. Unicode NFKC pot unificar algunes formes de compatibilitat, incloent-hi el katakana de mitja amplada i d’amplada completa, però no determina el pressupost previst ni converteix totes les expressions numèriques escrites en un mateix valor semàntic. Manteniu com a registres diferenciats l’exportació sense modificar, el text normalitzat per a la puntuació i la versió editada per publicar. Això permet a qui revisa explicar una puntuació sense perdre l’evidència necessària per corregir el document. Especificació de normalització d’Unicode.

El japonès i l’anglès dins d’una mateixa frase necessiten una comprovació pròpia

Un nom de producte en anglès dins d’una frase en japonès és un repte diferent de pujar un fitxer en japonès i un altre en anglès. La pregunta útil és si el terme inserit es conserva, continua vinculat a la proposició correcta i apareix en una forma que els lectors puguin tornar a trobar. Una llista de llengües compatibles no respon aquesta pregunta.

Exemple construït, no pas un resultat mesurat: 「API の rate limit は変更せず、staging だけ更新します」. Qui revisa pot identificar tres comprovacions abans d’escoltar el resultat de cap sistema: conservar els termes tècnics esmentats, mantenir la instrucció negativa i deixar «només staging» vinculat a l’acció prevista. Si la publicació prefereix equivalents japonesos, feu aquesta conversió editorial després de comprovar la transcripció en la llengua original. Altrament, una reformulació aparentment fluida pot amagar si el sistema de reconeixement ha conservat el terme estranger.

En una comparació justa de WhisperTranscribe.ai i les seves alternatives, conserveu la configuració de llengua utilitzada en cada execució. No corregiu un fitxer amb llengües combinades dividint-lo en fragments monolingües només per a un dels candidats. Si una font presenta puntuacions monolingües però cap prova de japonès–anglès, deixeu oberta la conclusió sobre la combinació de llengües. Manteniu un registre d’acceptació separat per al japonès–anglès amb el resultat original i les configuracions de llengua.

Exemples construïts de text japonès del llibre de càlcul d’Excel. L’exemple numèric distingeix les diferències literals entre caràcters de l’equivalència del significat numèric.
Exemples construïts de text japonès del llibre de càlcul d’Excel. L’exemple numèric distingeix les diferències literals entre caràcters de l’equivalència del significat numèric. Font

El coreà, el tailandès, l’àrab i l’hindi necessiten comprovacions diferents

Coreà: manteniu una revisió dels espais al costat de la puntuació lèxica

El coreà necessita una comprovació separada dels espais. Una transcripció pot conservar síl·labes recognoscibles però encara requerir feina perquè es llegeixi amb naturalitat, permeti cerques coherents o es comporti correctament quan es copia a una altra aplicació. A la inversa, una diferència d’espaiat no s’hauria de descriure automàticament com una paraula parlada completament diferent. La comparació ha d’explicitar com tracta els espais el seu sistema de puntuació.

Utilitzeu la unitat exacta de la prova comparativa de la font. Si una taula indica CER per al coreà, conserveu aquesta etiqueta; si una altra indica WER amb un tokenitzador concret, no combineu els dos percentatges en una mateixa classificació. Afegiu una segona columna de revisió per als espais i la llegibilitat del document, en lloc d’eliminar tots els espais i donar per fet que el problema de publicació ha desaparegut. Els recursos del W3C sobre el coreà tracten els límits de paraula, els espais i els salts de línia com a qüestions de composició diferenciades. Recursos sobre l’escriptura coreana.

Per a un lliurament pràctic, reviseu el document exportat, i no només l’aspecte que té dins de l’aplicació. Comproveu un nom de participant, un terme de producte que combini caràcters coreans i llatins i una xifra amb la seva unitat. Copieu aquests elements al document de destinació i cerqueu-los. És un procediment d’acceptació, i no un resultat atribuït a cap dels productes ressenyats. Permet identificar feina d’edició evitable que una única taxa d’error lèxic pot deixar sense explicar.

Tailandès: un salt de línia no és un límit de paraula reconegut

El tailandès fa especialment visible la diferència entre la transcripció i la presentació del text. No tracteu una seqüència de text sense espais com una única paraula parlada enorme, ni hi inseriu espais mecànicament perquè l’accepti un sistema de puntuació orientat a l’anglès. L’explicació del W3C sobre els salts de línia descriu per què els sistemes d’escriptura que no separen habitualment les paraules amb espais necessiten un tractament dels límits que tingui en compte la llengua. Indicacions del W3C sobre els salts de línia.

Per a un resultat en tailandès, conserveu a la taula d’evidències la unitat de puntuació indicada a la prova comparativa i qualsevol mètode de segmentació. Després, demaneu a un lector de tailandès que comprovi el lliurable real amb l’amplada amb què s’utilitzarà. Un paràgraf que sembla acceptable en un editor ample pot ser difícil de llegir en un subtítol estret o en una vista mòbil. Això és un motiu per examinar l’exportació, i no un permís per recalcular la puntuació de reconeixement a partir d’una còpia reorganitzada visualment.

Incloeu a la mostra d’acceptació un passatge en la llengua original que contingui un nom, una quantitat i un terme inserit en caràcters llatins. Deixeu visibles totes les modificacions dels límits i distingiu-les dels canvis en les paraules reconegudes. Si la comparació no disposa d’una fila mesurada en tailandès per a un servei, manteniu aquesta absència. Una afirmació general de capacitat multilingüe no pot suplir una puntuació inexistent en tailandès, i l’avaluació editorial de la llegibilitat de la composició no s’ha de convertir en un percentatge de precisió inventat.

Àrab: verifiqueu què veuen els lectors i què emmagatzema el fitxer

La revisió de l’àrab ha d’incloure una comprovació visual del fitxer exportat. L’escriptura àrab va de dreta a esquerra, mentre que el text llatí i les xifres inserits poden anar d’esquerra a dreta. Per tant, un identificador de model, una adreça electrònica o un percentatge poden posar de manifest un problema de visualització encara que els caràcters subjacents hi siguin. Les indicacions del W3C sobre la composició en àrab i persa expliquen aquestes situacions de direccionalitat mixta. Requisits de composició de l’àrab i el persa.

Utilitzeu un conjunt reduït d’elements reals de l’enregistrament: un codi de referència, un import amb signe, una data i una expressió que contingui un terme de producte en anglès. Verifiqueu cadascun d’ells amb l’àudio i després examineu-lo a l’editor, al document exportat i a la vista de publicació prevista. Si un codi sembla incorrecte, copieu-lo en un camp de text pla abans de decidir si el sistema de reconeixement ha canviat els caràcters o si la destinació els ha mostrat de manera diferent. Manteniu la precisió del diagnòstic; els problemes de reconeixement i els de visualització necessiten correccions diferents.

Acordeu l’estil de dígits previst i el tractament dels signes opcionals abans de revisar el lot. No elimineu signes, puntuació o marques només per millorar una puntuació si el text lliurat encara els necessita. Per a aquesta comparació, la capacitat en àrab és especialment útil quan el lector pot confiar tant en les paraules com en les xifres que les envolten. Una previsualització amb bon aspecte no és suficient si el codi de referència exportat no es pot copiar correctament al sistema següent.

Hindi i termes tècnics: expliciteu el criteri sobre el sistema d’escriptura

Els enregistraments en hindi poden requerir una decisió sobre com presentar el vocabulari tècnic anglès: conservar la grafia llatina, representar-lo en devanagari o seguir el glossari establert de l’organització. Preneu aquesta decisió abans de valorar els resultats. Altrament, es pot penalitzar una transcripció perquè segueix una convenció d’escriptura diferent mentre que una altra rep correccions editorials que no queden registrades.

Manteniu una fitxa terminològica breu que separi la identitat de la presentació. Un nom de producte ha de continuar identificant el mateix producte; un número de versió ha de conservar el seu valor; una sigla s’ha de poder recuperar. Si un nom és desconegut, assenyaleu-ne la incertesa en lloc de permetre que un resum en anglès hi aporti una substitució versemblant. Si a l’enregistrament es lletreja una paraula en veu alta, incloeu aquest passatge a la revisió, perquè proporciona una evidència més sòlida que una conjectura de qui revisa.

La neteja del text també requereix cura. El devanagari utilitza signes vocàlics dependents i altres caràcters combinants; per tant, una instrucció general d’eliminar tots els signes combinants no és un pas de format neutre. La documentació d’Unicode sobre els sistemes d’escriptura descriu l’estructura dels caràcters; utilitzeu el criteri publicat de la prova comparativa en lloc d’inventar una regla nova de neteja enmig de la comparació. Documentació d’Unicode sobre les escriptures índiques.

La pregunta útil d’acceptació és concreta: un lector d’hindi pot identificar la instrucció, el producte esmentat i els matisos sense haver de reconstruir-los a partir de l’àudio? Registreu en columnes separades una correcció de contingut, una tria de glossari i un problema de visualització. Això produeix una avaluació més útil per actuar que no pas una mateixa etiqueta per a totes les grafies desconegudes.

Avalueu per separat l’original i la traducció

La traducció ha de partir d’una transcripció verificada en la llengua original

Una traducció polida pot amagar una transcripció d’origen deficient. També pot diferir de l’original per motius perfectament legítims. Són raons per separar els dos lliurables, i no per puntuar un paràgraf traduït com si fos una transcripció literal. La primera pregunta és si el text en la llengua original conserva l’enregistrament; la segona és si la versió en la llengua de destinació transmet fidelment aquest text.

Reviseu els elements importants en totes dues versions: noms, quantitats, negació, incertesa i la persona responsable d’una acció. Si l’original diu que s’està considerant un canvi, una instrucció categòrica en anglès per aplicar-lo no és una millora acceptable. Comproveu en quin punt del procés s’ha introduït el canvi. La transcripció ha omès un matís, o la traducció ha reforçat una frase que, altrament, era correcta? Desar totes dues etapes permet explicar la correcció.

En WhisperTranscribe.ai i les altres eines ressenyades aquí, seleccioneu la tasca en la llengua original quan l’evidència que necessiteu sigui la precisió del reconeixement. Avalueu qualsevol traducció posterior amb una referència bilingüe o amb una revisió bilingüe qualificada. No compareu la transcripció en la llengua d’origen d’un producte amb el resum traduït d’un altre. Han completat encàrrecs diferents. A qui tria un servei multilingüe li és útil saber quina etapa cobreix l’evidència, sobretot quan un resultat fluid en anglès és l’única versió que la persona que pren la decisió pot llegir directament.

Elaboreu un registre d’acceptació que continuï sent vàlid quan canviï la llengua

Un registre útil d’acceptació multilingüe comença amb el fitxer i l’encàrrec, i després segueix cada llengua per separat. Anoteu la llengua parlada, el sistema d’escriptura previst, el model o la configuració del producte, el vocabulari facilitat i el resultat sol·licitat. Adjunteu-hi l’exportació original. Conserveu el criteri ortogràfic i de normalització de la transcripció de referència juntament amb la puntuació, perquè una altra persona que ho revisi més endavant pugui reproduir la decisió en lloc d’haver de deduir com es va preparar el text.

Preneu tres decisions independents. Contingut: es conserven les paraules, les entitats rellevants i els matisos? Escriptura: el sistema d’escriptura, els espais i la terminologia són adequats per al públic? Lliurament: el text exportat es visualitza, es copia i permet fer-hi cerques correctament? Un fitxer pot superar una comprovació i fallar en una altra. Mantenir aquests resultats separats permet saber si el pas següent és tornar a processar-lo, fer-hi una revisió editorial limitada o utilitzar un altre procediment d’exportació.

Trieu els llindars d’acceptació abans de veure el resultat d’un producte preferit. Establiu-los segons l’ús previst i l’evidència disponible, en lloc d’inventar un llindar universal per a totes les llengües. Una nota interna on es puguin fer cerques i una citació preparada per publicar requereixen tractaments diferents. Si dos revisors nadius discrepen sobre un nom o una variant escrita acceptable, manteniu visible la discrepància i resolgueu la referència de manera coherent per a tots els sistemes.

Finalment, presenteu els resultats per llengua i condició de prova abans de considerar una xifra combinada. Una bona mitjana pot amagar una llengua important per a l’equip; un resultat absent ha de continuar absent. Per al lector, la conclusió més informativa és una selecció de candidats que expliqui en quins àmbits disposa d’evidència cada eina, on encara cal editar i quina qüestió específica d’una llengua necessita una prova directa.

Llengües europees: utilitzeu la fila pertinent i després comproveu l’ús local

Les files de francès, castellà, portuguès i rus són un altre motiu per evitar una classificació universal. A l’estudi original, diverses de les API seleccionades comparteixen el nivell superior en aquestes llengües. El lector no hauria de convertir diferències arrodonides minúscules en una recomanació exclusiva. L’alemany té una fila pròpia, i un bon resultat en anglès no l’hauria de substituir. Les puntuacions publicades són especialment útils per triar què cal examinar a continuació, sempre amb les condicions de la font adjuntes.

Per a un projecte regional, anoteu la varietat prevista i la convenció de publicació. Un enregistrament en portuguès del Brasil i un resultat destinat a lectors de Portugal poden plantejar decisions ortogràfiques i terminològiques encara que s’entengui el discurs. Els accents francesos, les majúscules de l’alemany i els noms de persones en castellà s’han de conservar en l’exportació. Són comprovacions útils d’acceptació editorial; la prova comparativa d’onze llengües no estableix per separat el rendiment de cada varietat regional.

Una prova multilingüe útil necessita un registre per llengua

Construïu la comparació al voltant de situacions lingüístiques representatives, en lloc d’un únic enregistrament fàcil d’obtenir. Manteniu casos separats per al discurs monolingüe en japonès, l’alternança japonès–anglès, el coreà, el tailandès i qualsevol altra llengua essencial per al projecte. Incloeu-hi parla habitual i el material problemàtic que rebrà el sistema final. Conserveu el permís d’ús de l’àudio, una referència revisada per una persona i el resultat original de cada candidat. Un resum traduït fluid no pot substituir la transcripció de referència.

Fixeu l’ajuda que es proporciona a cada servei abans del processament: llengua explícita, detecció automàtica, indicacions de vocabulari i criteri de normalització del text. Una comparació útil pot tenir una condició sense assistència i una altra amb assistència de vocabulari, però cal presentar-ne els resultats per separat. Utilitzeu els mateixos fitxers complets o fragments equivalents per a tots els candidats. Si un servei necessita una divisió manual per llengües, registreu la intervenció i la feina de revisió addicionals com a part d’aquell flux de treball.

Presenteu la mètrica lèxica al costat d’una llista breu d’errors importants: noms, dates, quantitats, negació, expressions omeses en llengües estrangeres i atribució incorrecta del parlant. Indiqueu la referència i el criteri de normalització. Un resultat en una llengua amb un error mitjà baix encara pot requerir correccions inacceptables precisament en els termes que un equip necessita publicar. Per tant, una decisió d’acceptació ha d’especificar tant la mesura de l’error com si els detalls importants han superat les comprovacions separades.

Quin servei provaríem per a cada encàrrec?

EncàrrecPrimer candidatQuè cal verificar
Configuracions predefinides explícites de japonès i una transcripció originalWhisperTranscribe.aiRegistreu la llengua seleccionada; compareu la configuració predefinida pertinent amb el vostre material d’origen.
Original i una versió traduïda per separatTranskriptorExamineu primer l’original i conserveu la traducció com a segon resultat.
Japonès per publicar que necessita una correcció de textos encarregada a professionalsServei professional de HappyScribeEspecifiqueu els noms, el glossari i l’estil; manteniu aquest nivell de servei separat dels resultats obtinguts només amb IA.
Detecció multilingüe automàtica i correcció temporal detalladaElevenLabs Scribe v2Comproveu el procediment Detect, la terminologia i les eines de correcció amb la combinació necessària.
Alternança automàtica integrada i etiquetes de llenguaSpeechmatics Melia 1Confirmeu les funcions, el conjunt de llengües i el mode de processament del model triat.

Per al japonès i un conjunt variat de llengües, les opcions de llengua visibles de WhisperTranscribe.ai el converteixen en un punt de partida pràctic. El seu atractiu en aquesta comparació és el control sobre la tasca en la llengua d’origen. Trieu les alternatives quan les seves funcions documentades de traducció, revisió professional, correcció o integració resolguin un requisit concret de manera més directa. El guanyador útil és el servei que conserva les paraules correctes, en el sistema d’escriptura adequat, amb una exportació que supera la revisió.

Preguntes freqüents

La compatibilitat amb el japonès també cobreix el discurs que combina japonès i anglès?

Sí. El Multilingual Mix de WhisperTranscribe.ai inclou explícitament el japonès i l’anglès, i ofereix una configuració específica per als enregistraments que combinen les dues llengües. Seleccioneu aquest Mix per al material en japonès–anglès i després reviseu els noms, les xifres i els termes tècnics abans d’exportar. Controls de llengua de WhisperTranscribe.ai.

Per què els resultats en japonès s’etiqueten com a CER i no com a WER?

L’estudi citat va triar la puntuació per caràcters per al japonès i el tailandès. També es pot utilitzar WER en japonès quan es defineix una política de segmentació. Conserveu la mètrica de la font en lloc de reetiquetar-la com un percentatge universal de precisió.

Com utilitza WhisperTranscribe.ai OpenAI Whisper?

WhisperTranscribe.ai es basa en OpenAI Whisper i el combina amb models addicionals desenvolupats pel seu propi equip. Aquesta descripció del producte no identifica el servei amb la configuració específica de l’API whisper-1 mesurada a la prova comparativa.

La millor taxa d’error mitjana pot decidir la compra?

Utilitzeu-la per reduir la llista de candidats per a una llengua concreta. Els noms, les xifres, l’alternança de llengües, la traducció i la feina de correcció necessària encara poden canviar la decisió. Manteniu separades les puntuacions procedents de corpus i criteris de puntuació diferents.

Excel, dades d’origen i enllaços oficials dels productes

Descarregueu el llibre de càlcul original d’Excel · Registre de fonts · Procedència de les imatges. El llibre de càlcul conté les taules d’onze llengües, 44 files de resultats de la font i exemples construïts de puntuació en japonès.

La teva selecció

Compara programari de transcripció

Compara el tipus de producte i les plataformes disponibles. Consulta les funcions i els plans actuals al web de cada proveïdor.

AI Scribe Review

Contacte

Preguntes, novetats de productes o correccions? Escriu al nostre equip.

Gmail ↗ Outlook ↗

Tria el servei de correu web i inicia sessió per escriure un missatge, o copia l'adreça electrònica.