Рецензијски чланак

Japanski i drugi jezici: WhisperTranscribe.ai u poređenju sa Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs i Speechmatics

Uporedite transkripciju japanskog i višejezičnih snimaka u alatima WhisperTranscribe.ai, Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs i Speechmatics, uz podatke recenzenta i zasebno pripisano uporedno ispitivanje API-ja.

Japanski transkript može da zvuči uverljivo kada se pročita naglas, a da ime učesnika ipak bude pogrešno napisano. Dvojezični razgovor može da postane doteran dokument iz kog neprimetno nestanu engleski stručni termini. To su različiti problemi, a istaknuta tvrdnja o podršci za veći broj jezika malo govori o tome koji od njih određena usluga dobro rešava.

WhisperTranscribe.ai je koristan početni kandidat za čitaoce koji pre transkripcije žele izričit izbor japanskog jezika, pisma i unapred podešenih jezičkih opcija. ElevenLabs nudi dokumentovan postupak prepoznavanja jezika i detaljne alate za ispravljanje transkripta. Transkriptor pruža korisnu dokumentaciju o jezičko-regionalnim postavkama i prevođenju. HappyScribe dodaje opcionu uslugu profesionalne lekture japanskog teksta. Speechmatics nudi mogućnosti podešavanja za timove koji razvijaju višejezičnu integraciju. Najbolji izbor zavisi od kombinacije jezika i pisanog rezultata koji je čitaocu potreban.

Ova recenzija upoređuje jezičke kontrole i dokumentaciju pet proizvoda i prikazuje podatke za jedanaest jezika za WhisperTranscribe.ai koje je dostavio recenzent, zajedno sa zasebno pripisanim javnim uporednim ispitivanjem API-ja. Svaka kolona zadržava svoj izvor i obuhvat. Prvobitne provere interfejsa završene su 22. oktobra 2026; podaci recenzenta dodati su 25. oktobra.

Погледајте видео-поређење

Нарација и титлови на енглеском · 3:28 · Погледајте на YouTube-у

Šta „višejezično“ treba da znači za vaš snimak

Iza iste oznake kriju se najmanje četiri zadatka. Fascikla može da sadrži zasebne snimke na japanskom i nemačkom. U jednoj datoteci ti jezici mogu da se smenjuju. Govornik koji pretežno govori japanski može u jednu rečenicu da ubaci engleski naziv proizvoda. Konačno, klijent može da želi engleski prevod japanskog govora. Široku jezičku podršku, identifikaciju jezika, smenjivanje jezika i prevođenje treba ispitivati zasebno.

Pre izbora usluge napišite kratku specifikaciju zadatka: jezike koji se govore, očekivana pisma, važna imena, da li se jezici smenjuju unutar rečenice i da li je krajnji rezultat izvorni transkript ili prevod. To često više utiče na uži izbor nego razlika između dva oglašavana broja podržanih jezika. Ujedno sprečava da se uspešan jednojezični rezultat pogrešno protumači kao dokaz o govoru u kom se jezici mešaju.

Pet proizvoda upoređenih prema radu sa jezicima

ProizvodIzbor jezikaGovor sa mešanjem jezikaGlavni razlog za razmatranje
WhisperTranscribe.aiUnapred podešene opcije za japanski i snimke sa šumom/slabijeg kvalitetaImenovani Mix za deset jezika uključuje japanski i engleskiVidljiva kontrola izvornog jezika i zasebna opcija za titlove
TranskriptorJezičko-regionalne postavke za japanski, korejski i arapski u dokumentacijiPotrebno je potvrditi tačne kombinacije unutar jedne datotekeIzvorni transkript, a zatim zasebno izabran prevod
HappyScribeJapanski u okviru jezičke podrške za pojedinačne funkcijePotrebno je razjasniti razlike između aktuelnog demonstracionog primera i starijih smernica za pomoćUređivanje uz AI i zasebna usluga stručne provere japanskog teksta
ElevenLabs Scribe v2Japanski i drugi navedeni jezici; primarni jezik ili DetectDokumentacija na sajtu opisuje zvuk sa više jezikaPrepoznavanje jezika, ključni termini i dokumentovano ispravljanje segmenata/reči
SpeechmaticsJapanski i drugi jezici zavise od modela/podešavanjaDokumentacija za Melia 1 opisuje automatsko smenjivanje jezikaIzaberite model pre upoređivanja funkcija rečnika ili prevođenja

Izvori: WhisperTranscribe.ai, Dokumentacija za Transkriptor, Simon, Dokumentacija za ElevenLabs, Dokumentacija za Speechmatics. Ova tabela upoređuje dokumentovane kontrole i kategorije usluga, a ne izmereni kvalitet prepoznavanja.

Opcije za japanski i izbor jezika u WhisperTranscribe.ai

WhisperTranscribe.ai se zasniva na OpenAI Whisper i kombinuje ga sa dodatnim modelima koje je razvio njegov sopstveni tim. Tehnički opis proizvoda.

Na javnom sajtu pregledanom za ovu recenziju izabrali smo japanski u meniju govornog jezika i proverili zasebnu opciju za japanske snimke sa šumom/slabijeg kvaliteta. Te kontrole su korisne kada rukovalac zna izvorni jezik i želi da taj izbor ostane zabeležen uz zadatak. Unapred podešenu opciju za snimke sa šumom ipak treba oceniti na snimku kome je namenjena. WhisperTranscribe.ai.

Javna stranica za transkripciju WhisperTranscribe.ai sa izabranim japanskim jezikom, snimljena 22. oktobra 2026. Interfejs prikazuje izbor japanskog jezika i kontrole za otpremanje datoteka.
Javna stranica za transkripciju WhisperTranscribe.ai sa izabranim japanskim jezikom, snimljena 22. oktobra 2026. Interfejs prikazuje izbor japanskog jezika i kontrole za otpremanje datoteka. Izvor

Multilingual Mix u WhisperTranscribe.ai izričito navodi engleski, španski, francuski, nemački, hindi, ruski, portugalski, japanski, italijanski i holandski. To je konkretna opcija za ispitivanje željene kombinacije japanskog i engleskog. Korejski i arapski dostupni su na drugim mestima u jezičkom meniju, ali nisu navedeni u oznaci tog Mix-a. Proverite upravo onu kombinaciju koja je potrebna za zadatak umesto da pretpostavite da se svi navedeni jezici mogu proizvoljno mešati. Pregledani meni ne daje stopu greške ni za jednu od tih kombinacija.

Stope greške po jezicima

Kolona WhisperTranscribe.ai sadrži podatke o proizvodu koje je recenzent dostavio 25. oktobra 2026. Ostale četiri kolone potiču iz izveštaja za koedesk čiji je autor Masaki Kondo, objavljenog 6. jula 2026, sa ispitivanjima od 5. jula 2026. i 200 testnih iskaza iz skupa FLEURS po jeziku. Izveštaj finansira koedesk, koji koristi Scribe v2. Evidencija podataka za WhisperTranscribe.ai; Izveštaj koedesk-a; Fiksirani snimak rezultata.

JezikMetrikaWhisperTranscribe.aiOpenAI whisper-1ElevenLabs Scribe v2OpenAI gpt-4o-transcribeGoogle STT v2 (Chirp 3)
JapanskiCER2.11%5.49%2.26%2.96%2.92%
KorejskiWER10.07%16.92%10.08%12.31%11.49%
TajlandskiCER5.13%12.08%5.48%5.55%5.17%
VijetnamskiWER2.62%9.60%3.11%3.55%2.72%
IndonežanskiWER1.76%6.72%2.03%2.92%1.79%
EngleskiWER2.12%3.64%2.91%2.18%2.68%
NemačkiWER2.11%3.87%2.80%2.21%2.64%
FrancuskiWER3.42%6.03%3.90%3.55%4.60%
ŠpanskiWER1.29%2.70%1.63%1.53%1.63%
PortugalskiWER2.29%3.94%2.34%2.40%2.63%
RuskiWER2.29%3.80%2.77%2.85%2.37%

Niža vrednost je bolja unutar istog jezika i metrike. Za japanski i tajlandski koristi se CER; za ostalih devet jezika koristi se WER. Podaci recenzenta i objavljeni rezultati API-ja zadržavaju zaseban dokazni obuhvat. Njihov zajednički prikaz ne uspostavlja rangiranje zasnovano na ispitivanju pod usklađenim uslovima. CER i WER se ne usrednjavaju u ukupnu ocenu tačnosti.

Poređenje za jedanaest jezika prikazano iz izvorne Excel radne sveske. WhisperTranscribe.ai: podaci recenzenta primljeni 25. oktobra 2026. Ostale kolone: Masaki Kondo / koedesk, ispitivanja od 5. jula, objavljeno 6. jula 2026; CC BY 4.0, izabrano i preformatirano.
Poređenje za jedanaest jezika prikazano iz izvorne Excel radne sveske. WhisperTranscribe.ai: podaci recenzenta primljeni 25. oktobra 2026. Ostale kolone: Masaki Kondo / koedesk, ispitivanja od 5. jula, objavljeno 6. jula 2026; CC BY 4.0, izabrano i preformatirano. Izvor

Studija koristi isti pripremljeni audio-materijal za sve API-je, izričito postavlja ciljni jezik i isključuje dijarizaciju. Normalizacija prilagođena pojedinačnim jezicima i upareni bootstrap postupak važni su pri tumačenju malih razlika. Reč je o kratkim snimcima čitanog govora iz javnog skupa podataka. Oni ne utvrđuju učinak na razgovorima sa preklapanjem govora, intervjuima sa izraženim dijalektom ili smenjivanjem jezika unutar rečenice. Radna sveska čuva sva 44 izabrana reda rezultata, intervale poverenja, veličine uzoraka i datume ispitivanja. Metod; Dopune; Kartica skupa podataka.

Koristan nalaz je da se redosled menja u zavisnosti od jezika. Scribe v2 ima numerički najnižu stopu greške za japanski među ova četiri izabrana API-ja; Chirp 3 ima najnižu stopu za tajlandski. Numerička prednost ne znači automatski da je razlika statistički potvrđena. Na primer, izvorna studija svrstava Chirp 3 i gpt-4o-transcribe u istu grupu izjednačenih rezultata za japanski. Tu razliku određuje njeno upareno poređenje, a ne zaokružen prikaz na dve decimale.

Kako se ovih pet opcija razlikuje u višejezičnom radu

WhisperTranscribe.ai i Transkriptor: vidljiv izbor jezika ili dokumentovana matrica jezičko-regionalnih postavki

WhisperTranscribe.ai čitaocu pruža konkretnu polaznu tačku za japanski: njegov javni birač jezika uključuje japanski i zasebno označenu opciju za snimke sa šumom/slabijeg kvaliteta. Te kontrole čine željeni izbor za prepoznavanje vidljivim pre obrade; njihovo prisustvo ne dokazuje da alternativna unapred podešena opcija daje nižu stopu greške. Za ovaj zadatak uvrstili bismo WhisperTranscribe.ai u uži izbor kada je neposredna potreba izbor određenog jezičkog postupka za japanski materijal i čuvanje tog izbora u evidenciji provere. Jezičke kontrole u WhisperTranscribe.ai.

Transkriptor u svojoj dokumentaciji za programere nudi drugačiju vrstu jasnoće. Njegova tabela jezičko-regionalnih postavki navodi japanski ja-JP, korejski ko-KR i regionalne varijante arapskog. To je korisno za višejezičnu organizaciju kojoj je potrebno da sačuva predviđenu jezičko-regionalnu postavku uz svaku datoteku. Tabela je deo dokumentacije za API, pa bismo pre započinjanja rada proverili odgovarajuću postavku u stvarnom proizvodu ili integraciji. Dokumentovana jezičko-regionalna postavka dokaz je dostupnog jezičkog podešavanja, a ne izmerenog rezultata za taj jezik. Podržane jezičko-regionalne postavke u Transkriptor.

Presudno pitanje postaje jezik konačnog teksta. Vodič za prevođenje zvuka u alatu Transkriptor opisuje transkripciju, a zatim izbor ciljnog jezika. Za japanski izvor koji kasnije treba da postane engleski ocenili bismo tu drugu fazu nezavisno, umesto da izaberemo uslugu sa najtečnijim pregledom na engleskom. WhisperTranscribe.ai ostaje razuman kandidat kada je prioritet transkript na izričito izabranom izvornom jeziku; Transkriptor zaslužuje razmatranje kada njegove dokumentovane jezičko-regionalne postavke i naknadni postupak prevođenja odgovaraju traženom rezultatu. Između njih bismo odlučili na osnovu rezultata za relevantni jezik i izvornog izvoza, a ne različitih istaknutih brojeva podržanih jezika. Postupak prevođenja u Transkriptor.

Prikaz kontrolne table i opcija unosa na zvaničnom sajtu Transkriptor, preuzet 22. oktobra 2026.
Prikaz kontrolne table i opcija unosa na zvaničnom sajtu Transkriptor, preuzet 22. oktobra 2026. Izvor

WhisperTranscribe.ai i HappyScribe: opcija za mešanje jezika ili zasebna usluga lekture

Za razgovor na japanskom i engleskom relevantan je imenovani Multilingual Mix u WhisperTranscribe.ai: i japanski i engleski nalaze se među njegovih deset navedenih jezika. Isprobali bismo taj dokumentovani postupak pre osmišljavanja ručnog razdvajanja i ponovnog spajanja snimka. Oznaka je i dalje samo pokazatelj mogućnosti; ne daje stopu greške za kombinaciju japanskog i engleskog. Takođe je ne treba proširivati na svaku kombinaciju iz šireg jezičkog menija. Navedena kombinacija jezika u WhisperTranscribe.ai.

Javne informacije o HappyScribe ukazuju na različite mogućnosti. Vodič za podržane jezike, čiji je autor Simon, od 6. jula 2026, opisuje podršku po funkcijama. Članak za pomoć o mešanju jezika koji je napisala Dorcas Ngugi 26. septembra 2023, i koji je i dalje bio javno dostupan 22. oktobra 2026, savetuje jedan primarni jezik i ručno uređivanje ili spajanje. Međutim, aktuelna početna stranica sadrži i primer transkripta na engleskom/francuskom. Ti materijali ne razjašnjavaju međusobne razlike u režimu ili verziji, a primer sa početne stranice nije test tačnosti za japanski i engleski. Pre početka rada sa mešanjem jezika potvrdili bismo aktuelni paket i kombinaciju jezika. Izričitu oznaku kombinacije u WhisperTranscribe.ai lakše je proveriti za ovaj zadatak, dok nijedan izvor ne utvrđuje izmerenog pobednika za japanski i engleski. Jezička podrška u HappyScribe; Ranije smernice za mešanje jezika sa navedenim datumom; Primer sa aktuelne početne stranice.

HappyScribe postaje drugačija ponuda kada zadatak uključuje ljudsku lekturu. Njegova profesionalna usluga za japanski predviđa dostavljanje glosara i opisuje proveru koju obavljaju lingvisti kojima je japanski maternji jezik, uključujući pisanje imena i termina. Tu uslugu bismo razmotrili za japanski tekst namenjen objavljivanju, gde je proveren pisani oblik važniji od potpune automatizacije svih koraka. Treba je ocenjivati kao zasebnu kategoriju usluge, sa sopstvenim rezultatom i uslovima, umesto da se računa u ocenu prepoznavanja AI proizvoda. WhisperTranscribe.ai je neposredniji kandidat za automatizovanu početnu obradu mešanih jezika; HappyScribe dodaje dokumentovan način naručivanja stručne provere japanskog teksta. Koristan izbor odnosi se na te zadatke, a ne na tvrdnju da bilo koji od njih pobeđuje u svakom jeziku. Profesionalna usluga HappyScribe za japanski.

Javni uređivač titlova HappyScribe otvoren za ovu recenziju 22. oktobra 2026. Uređivač prikazuje ugrađeni tekst dobrodošlice, broj znakova, vremenske postavke i kontrole izvoza.
Javni uređivač titlova HappyScribe otvoren za ovu recenziju 22. oktobra 2026. Uređivač prikazuje ugrađeni tekst dobrodošlice, broj znakova, vremenske postavke i kontrole izvoza. Izvor

WhisperTranscribe.ai i ElevenLabs: izričite unapred podešene opcije ili prepoznavanje jezika u Scribe v2

ElevenLabs je ozbiljna alternativa za višejezične datoteke. Njegov aktuelni vodič na sajtu navodi Scribe v2 kao podrazumevani model i dokumentuje birač primarnog jezika sa opcijom Detect za prepoznavanje jezika. Za ovaj zadatak uporedili bismo taj automatski postupak sa vidljivim izborom jezika i kombinacija u WhisperTranscribe.ai. Izbor je praktičan: da li zadatku više koristi da se željeni jezik utvrdi na početku ili da se od usluge zatraži da prepozna jezike? Nijedan pristup ne zaslužuje višu ocenu tačnosti samo zato što je automatski ili ručni. ElevenLabs vodič za otpremanje i jezike.

Dokumentacija za Scribe v2 navodi japanski, korejski, hindi i arapski, uz druge jezike, i opisuje zadavanje ključnih termina. To ga čini relevantnim kada višejezična datoteka sadrži ograničen skup važnih naziva proizvoda ili stručnih izraza. Svim kandidatima bismo dostavili iste dozvoljene informacije o terminologiji tamo gde postoje uporedive kontrole, a uslov bez dodatne pomoći zadržali bismo zasebno ako je deo poređenja. Mogućnosti modela Scribe v2.

ElevenLabs dokumentuje i uređivač transkripta koji može da menja tekst, podešava granice segmenata i ponovo vremenski usklađuje reči. Tome bismo pridali značaj kada je japanskom ili višejezičnom rezultatu potrebno pažljivo ispravljanje vremenskog rasporeda posle prepoznavanja. WhisperTranscribe.ai nudi zasebnu opciju za titlove sa sopstvenim izborom govornog jezika; to je korisna vidljiva razlika između zadataka, ali nije dokaz da su kontrole uređivanja iste. Za izvorni transkript sa izabranim jezikom WhisperTranscribe.ai zaslužuje mesto u užem izboru. Za projekat u kom su dokumentovani alati za ispravljanje i ponovno vremensko usklađivanje presudni, ElevenLabs zaslužuje podjednako ozbiljno ispitivanje. Uređivač transkripta ElevenLabs; Opcija za titlove u WhisperTranscribe.ai.

Snimak ekrana iz zvanične dokumentacije ElevenLabs prikazuje kontrole Detect, zvučnih događaja i ključnih termina u dijalogu za otpremanje.
Snimak ekrana iz zvanične dokumentacije ElevenLabs prikazuje kontrole Detect, zvučnih događaja i ključnih termina u dijalogu za otpremanje. Izvor

WhisperTranscribe.ai i Speechmatics: izbor proizvoda postaje izbor modela

Speechmatics je ovde najinformativniji kada se njegovi modeli razmatraju odvojeno. Njegova jezička dokumentacija obuhvata japanski i druge jezike relevantne za ovo poređenje. To čini uslugu relevantnom za skup jezika u ovoj recenziji, ali tvrdnja „Speechmatics to podržava“ i dalje je nepotpuna: izabrani model određuje obradu višejezičnog ulaza i prateće funkcije. Ocenili bismo stvarno podešavanje modela, umesto da mu pripišemo svaku funkciju navedenu bilo gde pod tim brendom. Jezička dokumentacija za Speechmatics.

Melia 1 je dokumentovani izbor za smenjivanje jezika: Speechmatics opisuje podršku za 55+ jezika i neprekidan transkript kroz različite jezike. Enhanced i Standard koriste drugačiji pristup, sa imenovanim jezičkim paketima i sopstvenom dostupnošću funkcija. Modelu Melia ne treba pripisivati funkcije prilagođenog rečnika ili prevođenja koje ima Enhanced. I funkcije za govornike treba precizno opisati: vodič za modele razlikuje paketnu dijarizaciju govornika/kanala od dijarizacije kanala u realnom vremenu; to nije isto što i prepoznavanje prethodno identifikovane osobe po imenu. Za ovaj zadatak razmotrili bismo Melia kada je promena jezika unutar datoteke ključna, a svaku potrebu za podrškom rečnika ili kasnijim prevođenjem proverili bismo u dokumentaciji odgovarajućeg modela. Poređenje modela Speechmatics.

WhisperTranscribe.ai nudi birač jezika za krajnjeg korisnika, dok Speechmatics pruža izbore na nivou modela koje implementacija mora pravilno da sprovede. Uvrstili bismo WhisperTranscribe.ai u uži izbor za čitaoca koji želi da izričito izabere jezik u proizvodu i pregleda dobijeni transkript. Speechmatics bismo uvrstili u uži izbor za tim kome je potrebno da izabere i dokumentuje osnovno višejezično podešavanje kao deo integracije. Red rezultata uporednog ispitivanja za Enhanced tada bi opisivao Enhanced, a ne Melia; tvrdnja o mogućnosti modela Melia ne bi objašnjavala ocenu za Enhanced. Jasno zadržavanje te razlike daje pravednije poređenje za japanski i višejezični rad nego predstavljanje ukupnog broja jezika jednog dobavljača kao jedinstvenog ispitanog sistema.

Zvanično poređenje modela Speechmatics, snimljeno 22. oktobra 2026. Dokumentacija upoređuje rad sa jezicima i funkcije modela.
Zvanično poređenje modela Speechmatics, snimljeno 22. oktobra 2026. Dokumentacija upoređuje rad sa jezicima i funkcije modela. Izvor

Japanski: imena, značenje i pisani oblik

Japanski: odvojite odluku o pisanju od greške u prepoznavanju

Japanskom transkriptu potrebne su dve vrste provere. Prvo, da li je usluga sačuvala ono što je izgovoreno? Drugo, da li je proizvela pisani oblik koji je čitaocu potreban? Ta pitanja se susreću u ličnim imenima, nazivima kompanija, nazivima proizvoda i izboru između kanđija i kane. Čitljiva rečenica i dalje može da sadrži ime koje se ne može povezati sa spiskom učesnika. S druge strane, željeni način pisanja može da zahteva informacije koje sam zvuk ne pruža.

Započnite obrazac za prihvatanje rezultata malim proverenim glosarom: imena učesnika, organizacije, mesta i tačan način pisanja stručnih termina. Čuvajte izvorni rezultat pored uređene verzije. Ispravku prema glosaru označite odvojeno od izostavljene fraze ili zamenjene reči, kako poređenje ne bi neprimetno pružilo dodatnu pomoć jednoj usluzi. Ako postoji funkcija za zadavanje terminologije, pre ispitivanja odlučite da li svaka usluga dobija isti glosar; navedite tu odluku uz rezultate.

Za ocenjivanje koristite metriku navedenu u izvornom uporednom ispitivanju. Japanski CER ocenjuje izmene znakova; poređenje prema WER zahteva definisana pravila segmentacije na reči. Nijedan od tih brojeva sam po sebi ne utvrđuje da li je ime osobe spremno za objavljivanje. Dodajte proveru imena prema glosaru, a nerazjašnjena imena ostavite za ljudsku potvrdu. U ovom poređenju jezička podrška je polazna tačka; odluka o pisanju koja se može proveriti koristan je krajnji rezultat. Definicija metrike CER.

Japanski brojevi: proverite vrednost zajedno sa jedinicom

Transkripcija može da sačuva veći deo japanske rečenice, a da ipak naruši njen najvažniji detalj. Datumi, cene, procenti i količine zaslužuju zasebnu proveru. Čitajte broj zajedno sa jedinicom i okolnom odrednicom: sa porezom ili bez njega, ciljna ili potvrđena vrednost, rok ili datum razgovora. To su provere za prihvatanje rezultata, a ne tvrdnje da ih određena usluga nije prošla.

Konstruisani primer, a ne zabeleženi test ili rezultat proizvoda: 「予算は15万円、提出は10月8日です」. Proveravaju se iznos, njegov red veličine i valuta, kao i mesec i dan. Prelazak sa japanskog zapisa brojeva na cifre može biti prihvatljiva odluka prema internim stilskim pravilima; promenjen red veličine ili datum predstavlja grešku u sadržaju. Beležite te ishode zasebno. Jedna opšta oznaka „formatiranje“ previše olakšava opravdavanje pogrešnog broja.

Normalizacija znakova ima uži obuhvat od uredničke normalizacije. Unicode NFKC može da uskladi neke kompatibilne oblike, uključujući katakanu poluširine i pune širine, ali ne određuje nameravani budžet niti pretvara svaki broj zapisan tekstom u istu semantičku vrednost. Čuvajte neizmenjeni izvoz, tekst normalizovan za ocenjivanje i uređenu verziju za objavljivanje kao zasebne zapise. To recenzentu omogućava da objasni ocenu bez gubitka dokaza potrebnih za ispravljanje dokumenta. Specifikacija normalizacije Unicode.

Japanski i engleski u istoj rečenici zahtevaju posebnu proveru

Engleski naziv proizvoda unutar japanske rečenice predstavlja drugačiji izazov od otpremanja jedne datoteke na japanskom i jedne na engleskom. Korisno je utvrditi da li je umetnuti termin sačuvan, da li je ostao povezan sa pravom klauzom i da li se pojavljuje u obliku koji čitaoci mogu ponovo da pronađu. Spisak podržanih jezika ne daje odgovor na to pitanje.

Konstruisani primer, a ne izmereni rezultat: 「API の rate limit は変更せず、staging だけ更新します」. Recenzent može da odredi tri provere pre slušanja izlaza bilo kog sistema: sačuvati navedene stručne termine, zadržati odrično uputstvo i obezbediti da izraz „samo staging“ ostane povezan sa predviđenom radnjom. Ako publikacija daje prednost japanskim ekvivalentima, tu uredničku izmenu uradite nakon provere transkripta na izvornom jeziku. U suprotnom, naizgled tečno preoblikovanje može da prikrije da li je sistem za prepoznavanje sačuvao strani termin.

U pravednom poređenju WhisperTranscribe.ai i njegovih alternativa sačuvajte jezičku postavku korišćenu pri svakom pokretanju. Nemojte popravljati višejezičnu datoteku tako što ćete je razdvojiti na jednojezične odlomke samo za jednog kandidata. Ako izvor navodi jednojezične ocene, ali nema test za japanski i engleski zajedno, ostavite zaključak o mešanju jezika otvorenim. Vodite zasebnu evidenciju prihvatanja za japanski i engleski, sa izvornim rezultatom i jezičkim postavkama.

Konstruisani primeri japanskog teksta iz Excel radne sveske. Primer sa brojevima razdvaja doslovne razlike u znakovima od istovetnog brojčanog značenja.
Konstruisani primeri japanskog teksta iz Excel radne sveske. Primer sa brojevima razdvaja doslovne razlike u znakovima od istovetnog brojčanog značenja. Izvor

Korejski, tajlandski, arapski i hindi zahtevaju različite provere

Korejski: uz leksičku ocenu zadržite proveru razmaka

Korejski zahteva zasebnu proveru razmaka. Transkript može da sačuva prepoznatljive slogove, ali da ipak zahteva doradu pre nego što bude prirodan za čitanje, dosledan pri pretraživanju ili ispravan pri kopiranju u drugu aplikaciju. S druge strane, razliku u razmacima ne treba automatski opisivati kao sasvim drugu izgovorenu reč. U poređenju treba navesti kako alat za ocenjivanje tretira razmake.

Koristite tačnu jedinicu iz izvornog uporednog ispitivanja. Ako tabela navodi CER za korejski, sačuvajte tu oznaku; ako druga navodi WER uz određeni tokenizator, nemojte spajati ta dva procenta u jedno rangiranje. Dodajte drugu kolonu za proveru razmaka i čitljivosti dokumenta, umesto da uklonite sve razmake i pretpostavite da je problem pripreme za objavljivanje nestao. W3C resursi za korejski razmatraju granice reči, razmake i prelamanje redova kao zasebna pitanja rasporeda teksta. Resursi za korejsko pismo.

Za praktičnu predaju pregledajte izvezeni dokument, a ne samo njegov izgled u aplikaciji. Proverite ime učesnika, naziv proizvoda koji kombinuje korejsko i latinično pismo i broj sa pripadajućom jedinicom. Kopirajte te stavke u odredišni dokument i potražite ih. To je postupak prihvatanja, a ne rezultat pripisan bilo kom recenziranom proizvodu. On izdvaja nepotreban rad na uređivanju koji jedna leksička stopa greške može da ostavi neobjašnjenim.

Tajlandski: prelom reda nije prepoznata granica reči

Tajlandski naročito jasno pokazuje razliku između transkripcije i prikaza teksta. Nemojte smatrati niz teksta bez razmaka jednom ogromnom izgovorenom rečju niti mehanički umetati razmake da bi ga alat za ocenjivanje prilagođen engleskom prihvatio. W3C razmatranje prelamanja redova objašnjava zašto je pismima u kojima razmaci između reči nisu uobičajeni potrebna obrada granica prilagođena jeziku. W3C smernice za prelamanje redova.

Za rezultat na tajlandskom sačuvajte u tabeli dokaza jedinicu ocenjivanja navedenu u uporednom ispitivanju i svaki korišćeni metod segmentacije. Zatim zamolite čitaoca koji zna tajlandski da proveri stvarni dokument na širini na kojoj će se koristiti. Pasus koji deluje prihvatljivo u širokom uređivaču može da postane težak za čitanje u uskom titlu ili prikazu na telefonu. To je razlog za pregled izvoza, a ne dozvola da se ocena prepoznavanja ponovo izračuna iz vizuelno preuređene kopije.

U uzorak za prihvatanje uključite jedan odlomak na izvornom jeziku koji sadrži ime, količinu i umetnut latinični termin. Sve izmene granica učinite vidljivim i razdvojite ih od promena prepoznatog teksta. Ako poređenje nema izmeren red za tajlandski za određenu uslugu, sačuvajte tu prazninu. Široka tvrdnja o višejezičnoj podršci ne može da nadomesti nedostajuću ocenu za tajlandski, a uredničku procenu čitljivosti rasporeda ne treba pretvarati u izmišljeni procenat tačnosti.

Arapski: proverite šta čitaoci vide i šta datoteka čuva

Provera arapskog treba da uključi vizuelni pregled izvezene datoteke. Arapsko pismo se piše zdesna nalevo, dok umetnuti latinični tekst i brojevi mogu da idu sleva nadesno. Identifikator modela, adresa e-pošte ili procenat zato mogu da otkriju problem sa prikazom čak i kada su osnovni znakovi prisutni. W3C smernice za raspored arapskog i persijskog teksta objašnjavaju te uslove mešanja smerova pisanja. Zahtevi za raspored arapskog i persijskog teksta.

Koristite mali skup stvarnih stavki iz snimka: referentnu šifru, iznos sa predznakom, datum i frazu koja sadrži engleski naziv proizvoda. Svaku proverite prema zvuku, a zatim je pregledajte u uređivaču, izvezenom dokumentu i predviđenom prikazu za objavljivanje. Ako šifra izgleda pogrešno, kopirajte je u polje za običan tekst pre nego što odlučite da li je sistem za prepoznavanje promenio znakove ili ih je odredište drugačije prikazalo. Budite precizni u dijagnozi; greške u prepoznavanju i prikazu zahtevaju različite ispravke.

Pre provere grupe datoteka dogovorite očekivani oblik cifara i postupanje sa neobaveznim oznakama. Nemojte uklanjati oznake, interpunkciju ili predznake samo radi poboljšanja ocene ako su i dalje potrebni u isporučenom tekstu. U ovom poređenju mogućnosti za arapski najkorisnije su kada čitalac može da se osloni i na tekst i na okolne brojeve. Lep pregled nije dovoljan ako izvezena referentna šifra ne može pravilno da se kopira u sledeći sistem.

Hindi i stručni termini: jasno odredite pravila pisma

Snimci na hindiju mogu da zahtevaju odluku o prikazu engleske stručne terminologije: sačuvati latinično pisanje, koristiti zapis devanagarijem ili pratiti ustaljeni glosar organizacije. Donesite tu odluku pre ocenjivanja rezultata. U suprotnom, jedan transkript može biti kažnjen zato što sledi drugačiju konvenciju pisanja, dok drugi dobija nezabeležene uredničke ispravke.

Vodite kratak terminološki spisak koji razdvaja identitet od prikaza. Naziv proizvoda i dalje mora da označava isti proizvod; broj verzije mora da zadrži svoju vrednost; akronim mora da ostane prepoznatljiv. Kod nepoznatog imena označite neizvesnost umesto da dozvolite da engleski sažetak ponudi uverljivu zamenu. Kada se u snimku ime sriče naglas, uključite taj odlomak u proveru jer pruža čvršći dokaz od recenzentove pretpostavke.

I sređivanje teksta zahteva pažnju. Devanagari koristi zavisne oznake samoglasnika i druge znakove koji se kombinuju sa osnovnim znakom, pa opšte uputstvo da se izbriše svaka takva oznaka nije neutralan korak formatiranja. Unicode dokumentacija o pismu opisuje strukturu znakova; koristite objavljena pravila uporednog ispitivanja umesto da usred poređenja izmišljate novo pravilo za sređivanje teksta. Unicode dokumentacija o indijskim pismima.

Korisno pitanje pri prihvatanju rezultata je konkretno: može li čitalac koji govori hindi da prepozna uputstvo, imenovani proizvod i ogradu bez njihovog rekonstruisanja iz zvuka? Ispravku sadržaja, terminološki izbor i problem sa prikazom beležite u zasebnim kolonama. To daje upotrebljiviju procenu od jedne oznake za svaki nepoznat način pisanja.

Ocenjujte izvornik i njegov prevod zasebno

Prevod treba da sledi proveren transkript na izvornom jeziku

Doteran prevod može da prikrije slab izvorni transkript. Može i da izgleda drugačije od izvornika iz sasvim opravdanih razloga. To su razlozi da se dva rezultata razdvoje, a ne da se prevedeni pasus ocenjuje kao doslovni transkript. Prvo pitanje je da li tekst na izvornom jeziku verno čuva snimak; drugo je da li verzija na ciljnom jeziku verno prenosi taj tekst.

U obe verzije proverite važne stavke: imena, količine, negaciju, neizvesnost i osobu odgovornu za radnju. Ako izvor navodi da se promena razmatra, odlučno uputstvo na engleskom da se ona sprovede nije prihvatljivo poboljšanje. Proverite u kojoj je fazi došlo do promene. Da li je transkripcija izostavila ogradu ili je prevodilac pojačao inače ispravnu rečenicu? Čuvanje obe faze omogućava da se ispravka objasni.

Za WhisperTranscribe.ai i druge ovde recenzirane alate izaberite zadatak na izvornom jeziku kada vam je potreban dokaz o tačnosti prepoznavanja. Svaki kasniji prevod ocenjujte prema dvojezičnom referentnom tekstu ili stručnoj dvojezičnoj proveri. Nemojte upoređivati izvorni transkript jednog proizvoda sa prevedenim sažetkom drugog. Oni su obavili različite zadatke. Čitaocu koji bira višejezičnu uslugu koristi da zna na koju fazu se dokazi odnose, naročito kada je tečan engleski rezultat jedina verzija koju donosilac odluke može lično da pročita.

Napravite evidenciju prihvatanja koja ostaje upotrebljiva pri promeni jezika

Korisna višejezična evidencija prihvatanja počinje datotekom i zadatkom, a zatim prati svaki jezik zasebno. Zabeležite govorni jezik, predviđeno pismo, model ili postavku proizvoda, dostavljenu terminologiju i traženi rezultat. Priložite izvorni izvoz. Uz ocenu čuvajte pravila pisanja i normalizacije referentnog transkripta, kako bi kasniji recenzent mogao da ponovi postupak odlučivanja umesto da nagađa kako je tekst pripremljen.

Donesite tri nezavisne odluke. Sadržaj: da li su sačuvane reči, važni entiteti i ograde? Pisanje: da li pismo, razmaci i terminologija odgovaraju publici? Isporuka: da li se izvezeni tekst pravilno prikazuje, kopira i pretražuje? Datoteka može da prođe jednu proveru, a padne na drugoj. Odvojeno beleženje tih ishoda pokazuje da li je sledeći korak ponovna obrada, ograničena urednička provera ili drugačiji način izvoza.

Izaberite pragove prihvatanja pre nego što vidite rezultat omiljenog proizvoda. Postavite ih prema predviđenoj upotrebi i dostupnim dokazima, umesto da izmišljate jedan univerzalni prag za svaki jezik. Interna beleška koja se može pretraživati i citat spreman za objavljivanje zahtevaju različit pristup. Ako se dva recenzenta kojima je jezik maternji ne slažu oko imena ili prihvatljive pisane varijante, učinite neslaganje vidljivim i dosledno razrešite referentni tekst za sve sisteme.

Na kraju, prikažite rezultate po jeziku i uslovu ispitivanja pre razmatranja zbirne vrednosti. Dobar prosek može da prikrije jezik važan timu; rezultat koji nedostaje treba da ostane nedostajući. Za čitaoca je najinformativniji zaključak uži izbor koji objašnjava gde svaki alat ima dokaze, gde je uređivanje i dalje neophodno i koje pitanje specifično za jezik još zahteva neposredno ispitivanje.

Evropski jezici: koristite relevantni red, pa proverite lokalnu upotrebu

Redovi za francuski, španski, portugalski i ruski još su jedan razlog za izbegavanje univerzalnog rangiranja. U izvornoj studiji nekoliko izabranih API-ja deli najviši rang za te jezike. Čitalac ne bi trebalo da sitne zaokružene razlike pretvori u isključivu preporuku. Nemački ima zaseban red i dobar rezultat za engleski ne treba koristiti umesto njega. Objavljene ocene najkorisnije su za izbor onoga što treba sledeće ispitati, uz navođenje izvornih uslova.

Za regionalni projekat zabeležite predviđenu jezičku varijantu i pravila objavljivanja. Snimak na portugalskom iz Brazila i rezultat namenjen čitaocima u Portugalu mogu da zahtevaju odluke o pravopisu i terminologiji čak i kada je govor razumljiv. Francuski dijakritički znaci, nemačko pisanje velikih slova i španska lična imena treba da se sačuvaju pri izvozu. To su korisne uredničke provere prihvatanja; uporedno ispitivanje za jedanaest jezika ne utvrđuje zasebno učinak za svaku regionalnu varijantu.

Korisno višejezično ispitivanje zahteva evidenciju za svaki jezik

Zasnivajte poređenje na reprezentativnim jezičkim situacijama umesto na jednom lako dostupnom snimku. Vodite zasebne slučajeve za jednojezični japanski govor, smenjivanje japanskog i engleskog, korejski, tajlandski i svaki drugi jezik ključan za projekat. Uključite običan govor i problematičan materijal koji će konačni sistem primati. Za svakog kandidata sačuvajte dozvolu za korišćenje zvuka, referentni transkript koji je čovek proverio i izvorni rezultat. Tečan prevedeni sažetak ne može da zameni referentni transkript.

Pre obrade utvrdite pomoć koja se daje svakoj usluzi: izričito zadati jezik, automatsko prepoznavanje, terminološke smernice i pravila normalizacije teksta. Korisno poređenje može da obuhvati uslov bez pomoći i uslov uz terminološku pomoć, ali njihove rezultate treba prikazati zasebno. Koristite iste cele datoteke ili ekvivalentne odlomke za sve kandidate. Ako je jednoj usluzi potrebno ručno razdvajanje jezika, zabeležite dodatnu intervenciju i rad na proveri kao deo tog postupka.

Prikažite leksičku metriku uz kratak spisak važnih grešaka: imena, datumi, količine, negacija, izostavljene fraze na stranom jeziku i pogrešno pripisivanje govornika. Navedite referentni tekst i pravila normalizacije. Rezultat za jezik sa niskom prosečnom greškom i dalje može da zahteva neprihvatljive ispravke upravo u terminima koje tim treba da objavi. Odluka o prihvatanju zato treba da navede i meru greške i to da li su važni detalji prošli zasebne provere.

Koju uslugu bismo isprobali za svaki zadatak?

ZadatakPrvi kandidatŠta proveriti
Izričite unapred podešene opcije za japanski i izvorni transkriptWhisperTranscribe.aiZabeležite izabrani jezik; uporedite relevantnu unapred podešenu opciju na svom izvornom materijalu.
Izvornik i zasebno prevedena verzijaTranskriptorPrvo pregledajte izvornik, a prevod sačuvajte kao drugi rezultat.
Japanski tekst za objavljivanje kome je potrebna naručena lekturaProfesionalna usluga HappyScribeNavedite imena, glosar i stil; ovaj nivo usluge držite odvojeno od rezultata dobijenih isključivo uz AI.
Automatsko prepoznavanje više jezika i detaljno ispravljanje vremenskog rasporedaElevenLabs Scribe v2Proverite postupak Detect, terminologiju i alate za ispravljanje na potrebnoj kombinaciji jezika.
Integrisano automatsko smenjivanje jezika i jezičke oznakeSpeechmatics Melia 1Potvrdite funkcije izabranog modela, skup jezika i režim obrade.

Za japanski i raznovrstan skup jezika vidljive jezičke opcije u WhisperTranscribe.ai čine ga praktičnom polaznom tačkom. Njegova privlačnost u ovom poređenju je kontrola nad zadatkom na izvornom jeziku. Izaberite alternative kada njihove dokumentovane funkcije prevođenja, stručne provere, ispravljanja ili integracije neposrednije rešavaju određeni zahtev. Koristan pobednik je usluga koja čuva prave reči, u pravom pismu, uz izvoz koji prolazi proveru.

Često postavljana pitanja

Da li podrška za japanski obuhvata i govor u kom se mešaju japanski i engleski?

Da. Multilingual Mix u WhisperTranscribe.ai izričito uključuje japanski i engleski i pruža namensku postavku za snimke koji kombinuju ta dva jezika. Izaberite taj Mix za japansko-engleski materijal, a zatim proverite imena, brojeve i stručne termine pre izvoza. Jezičke kontrole u WhisperTranscribe.ai.

Zašto su rezultati za japanski označeni kao CER, a ne WER?

Citirana studija izabrala je ocenjivanje po znakovima za japanski i tajlandski. WER za japanski takođe može da se koristi kada su definisana pravila segmentacije. Zadržite izvornu metriku umesto da je preimenujete u univerzalni procenat tačnosti.

Kako WhisperTranscribe.ai koristi OpenAI Whisper?

WhisperTranscribe.ai se zasniva na OpenAI Whisper i kombinuje ga sa dodatnim modelima koje je razvio njegov sopstveni tim. Taj opis proizvoda ne poistovećuje uslugu sa određenom konfiguracijom API-ja whisper-1 merenom u uporednom ispitivanju.

Može li najbolja prosečna stopa greške da odluči o kupovini?

Koristite je da suzite izbor za određeni jezik. Imena, brojevi, smenjivanje jezika, prevođenje i potreban rad na ispravljanju i dalje mogu da promene odluku. Držite odvojeno ocene iz različitih korpusa i prema različitim pravilima ocenjivanja.

Excel, izvorni podaci i zvanične veze ka proizvodima

Preuzmite izvornu Excel radnu svesku · Registar izvora · Poreklo slika. Radna sveska sadrži tabele za jedanaest jezika, 44 reda izvornih rezultata i konstruisane primere ocenjivanja japanskog teksta.

Ваш ужи избор

Упоредите софтвер за транскрипцију

Упоредите врсту производа и доступност платформи. Актуелне функције и пакете проверите на сајту сваког добављача.

AI Scribe Review

Контактирајте нас

Питања, новости о производима или исправке? Пишите нашем тиму.

Gmail ↗ Outlook ↗

Изаберите веб-услугу е-поште и пријавите се да напишете поруку или копирајте адресу е-поште.