Articol de recenzie

Japoneza și alte limbi: WhisperTranscribe.ai în comparație cu Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs și Speechmatics

Comparați transcrierea în japoneză și în mai multe limbi oferită de WhisperTranscribe.ai, Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs și Speechmatics, pe baza datelor furnizate de autorul recenziei și a unui studiu comparativ API atribuit separat.

O transcriere în japoneză poate părea plauzibilă când este citită cu voce tare, dar poate reda greșit numele unui participant. O discuție bilingvă poate deveni un document îngrijit, pierzând pe parcurs, aproape imperceptibil, termenii tehnici în engleză. Sunt probleme diferite, iar un titlu care anunță compatibilitatea cu mai multe limbi ne spune prea puțin despre problema pe care un serviciu o rezolvă bine.

WhisperTranscribe.ai este un candidat inițial util pentru cititorii care doresc să aleagă explicit japoneza, sistemul de scriere și presetările de limbă înainte de transcriere. ElevenLabs oferă o opțiune documentată de detectare și instrumente detaliate de corectare a transcrierii. Transkriptor pune la dispoziție documentație utilă despre variantele lingvistice și traducere. HappyScribe adaugă un serviciu opțional de corectură profesională pentru japoneză. Speechmatics oferă opțiuni de configurare pentru echipele care dezvoltă o integrare multilingvă. Alegerea cea mai potrivită depinde de combinația de limbi și de forma scrisă de care are nevoie cititorul.

Această recenzie compară opțiunile de limbă și documentația a cinci produse și prezintă date pentru unsprezece limbi despre WhisperTranscribe.ai, furnizate de autorul recenziei, alături de un studiu comparativ public al unor API-uri, atribuit separat. Fiecare coloană își păstrează sursa și domeniul de aplicabilitate. Verificările inițiale ale interfețelor au fost încheiate pe 22 octombrie 2026; datele autorului recenziei au fost adăugate pe 25 octombrie.

Urmăriți comparația video

Narațiune și subtitrări în engleză · 3:28 · Urmăriți pe YouTube

Ce trebuie să însemne „multilingv” pentru înregistrarea dumneavoastră

Aceeași etichetă poate desemna cel puțin patru sarcini diferite. Un dosar poate conține înregistrări separate în japoneză și germană. Un singur fișier poate alterna între aceste limbi. O persoană care vorbește în principal japoneză poate introduce într-o propoziție un nume de produs în engleză. În sfârșit, un client poate dori o traducere în engleză a unui discurs în japoneză. Acoperirea lingvistică largă, identificarea limbii, alternarea limbilor și traducerea trebuie examinate separat.

Înainte de a alege un serviciu, formulați sarcina într-o scurtă specificație: limbile vorbite, sistemele de scriere așteptate, numele importante, dacă alternarea are loc în interiorul unei propoziții și dacă rezultatul final trebuie să fie transcrierea originală sau o traducere. Aceste aspecte schimbă adesea lista de opțiuni mai mult decât diferența dintre două numere de limbi promovate. Totodată, împiedică interpretarea greșită a unui rezultat monolingv reușit drept dovadă privind vorbirea în mai multe limbi.

Cinci produse comparate după modul în care gestionează limbile

ProdusAlegerea limbiiVorbire în mai multe limbiPrincipalul motiv pentru a-l lua în considerare
WhisperTranscribe.aiPresetări pentru japoneză și pentru zgomot/calitate scăzutăOpțiunea Mix cu zece limbi enumerate include japoneza și englezaControl vizibil asupra limbii sursă și o opțiune separată pentru subtitrări
TranskriptorVariante lingvistice pentru japoneză, coreeană și arabă în documentațieCombinațiile exacte din același fișier necesită confirmareTranscriere originală urmată de o traducere selectată separat
HappyScribeJaponeza este inclusă în acoperirea lingvistică specifică fiecărei funcțiiDemonstrația actuală și instrucțiunile de ajutor mai vechi trebuie corelateEditare cu AI și un serviciu separat de revizie profesională pentru japoneză
ElevenLabs Scribe v2Japoneză și alte limbi enumerate; limbă principală sau DetectÎnregistrările audio în mai multe limbi sunt documentate în ghidul de pe siteDetectare, termeni-cheie și corectarea documentată a segmentelor/cuvintelor
SpeechmaticsJaponeza și celelalte limbi variază în funcție de model/configurațieDocumentația Melia 1 descrie alternarea automată a limbilorAlegeți modelul înainte de a compara funcțiile de dicționar sau de traducere

Surse: WhisperTranscribe.ai, Documentația Transkriptor, Simon, Documentația ElevenLabs, Documentația Speechmatics. Acest tabel compară opțiunile documentate și categoriile de servicii, nu calitatea măsurată a recunoașterii.

Opțiunile pentru japoneză și alte limbi din WhisperTranscribe.ai

WhisperTranscribe.ai se bazează pe OpenAI Whisper și îl combină cu modele suplimentare dezvoltate de propria echipă. Descrierea tehnică a produsului.

Pe site-ul public examinat pentru această recenzie, am selectat japoneza din meniul limbii vorbite și am verificat opțiunea separată pentru japoneză cu zgomot/calitate scăzută. Aceste opțiuni sunt utile când operatorul cunoaște limba sursă și dorește să păstreze această alegere asociată sarcinii. O presetare pentru înregistrări zgomotoase trebuie totuși evaluată pe înregistrarea pentru care ar trebui să fie utilă. WhisperTranscribe.ai.

Pagina publică de transcriere WhisperTranscribe.ai, cu japoneza selectată, capturată pe 22 octombrie 2026. Interfața afișează selecția limbii japoneze și comenzile pentru încărcarea fișierelor.
Pagina publică de transcriere WhisperTranscribe.ai, cu japoneza selectată, capturată pe 22 octombrie 2026. Interfața afișează selecția limbii japoneze și comenzile pentru încărcarea fișierelor. Sursa

Opțiunea Multilingual Mix din WhisperTranscribe.ai enumeră explicit engleza, spaniola, franceza, germana, hindi, rusa, portugheza, japoneza, italiana și neerlandeza. Este o opțiune concretă pentru testarea unei combinații japoneză–engleză. Coreeana și araba sunt disponibile în alte secțiuni ale meniului de limbi, dar nu sunt menționate în eticheta acestei opțiuni Mix. Verificați combinația exactă necesară, în loc să presupuneți că toate limbile enumerate pot fi combinate arbitrar. Meniul examinat nu oferă o rată de eroare pentru niciuna dintre aceste combinații.

Ratele de eroare pentru fiecare limbă

Coloana WhisperTranscribe.ai conține date despre produs furnizate de autorul recenziei pe 25 octombrie 2026. Celelalte patru coloane provin din raportul koedesk al lui Masaki Kondo, publicat pe 6 iulie 2026, cu teste efectuate pe 5 iulie 2026 și 200 de enunțuri de test FLEURS pentru fiecare limbă. Raportul este finanțat de koedesk, care folosește Scribe v2. Fișa datelor WhisperTranscribe.ai; Raportul koedesk; Versiune fixă a rezultatelor.

LimbăMetricăWhisperTranscribe.aiOpenAI whisper-1ElevenLabs Scribe v2OpenAI gpt-4o-transcribeGoogle STT v2 (Chirp 3)
JaponezăCER2.11%5.49%2.26%2.96%2.92%
CoreeanăWER10.07%16.92%10.08%12.31%11.49%
ThailandezăCER5.13%12.08%5.48%5.55%5.17%
VietnamezăWER2.62%9.60%3.11%3.55%2.72%
IndonezianăWER1.76%6.72%2.03%2.92%1.79%
EnglezăWER2.12%3.64%2.91%2.18%2.68%
GermanăWER2.11%3.87%2.80%2.21%2.64%
FrancezăWER3.42%6.03%3.90%3.55%4.60%
SpaniolăWER1.29%2.70%1.63%1.53%1.63%
PortughezăWER2.29%3.94%2.34%2.40%2.63%
RusăWER2.29%3.80%2.77%2.85%2.37%

O valoare mai mică este mai bună în cadrul aceleiași limbi și al aceleiași metrici. Japoneza și thailandeza folosesc CER; celelalte nouă limbi folosesc WER. Datele autorului recenziei și rezultatele API publicate își păstrează domeniile de aplicabilitate distincte. Afișarea lor împreună nu stabilește un clasament bazat pe teste realizate în condiții identice. CER și WER nu sunt combinate prin medie într-un scor global de acuratețe.

Comparație pentru unsprezece limbi, redată din registrul de lucru Excel în format nativ. WhisperTranscribe.ai: date furnizate de autorul recenziei, primite pe 25 octombrie 2026. Celelalte coloane: Masaki Kondo / koedesk, teste din 5 iulie, publicate pe 6 iulie 2026; CC BY 4.0, selecție și reformatare.
Comparație pentru unsprezece limbi, redată din registrul de lucru Excel în format nativ. WhisperTranscribe.ai: date furnizate de autorul recenziei, primite pe 25 octombrie 2026. Celelalte coloane: Masaki Kondo / koedesk, teste din 5 iulie, publicate pe 6 iulie 2026; CC BY 4.0, selecție și reformatare. Sursa

Studiul folosește aceleași înregistrări audio pregătite pentru toate API-urile, setează explicit limba țintă și dezactivează diarizarea. Normalizarea specifică fiecărei limbi și procedura bootstrap pe perechi sunt importante pentru interpretarea diferențelor mici. Înregistrările sunt scurte, conțin texte citite și provin dintr-un set de date public. Ele nu stabilesc performanța în conversații cu vorbire suprapusă, interviuri cu particularități dialectale pronunțate sau alternări de limbă în interiorul propoziției. Registrul de lucru păstrează toate cele 44 de rânduri de rezultate selectate, intervalele de încredere, dimensiunile eșantioanelor și datele testelor. Metodă; Modificări; Fișa setului de date.

Constatarea utilă este că ordinea se schimbă în funcție de limbă. Scribe v2 are cea mai mică valoare numerică a erorii pentru japoneză dintre cele patru API-uri selectate; Chirp 3 are cea mai mică valoare pentru thailandeză. Un avantaj numeric nu reprezintă automat o diferență demonstrată statistic. De exemplu, studiul original plasează Chirp 3 și gpt-4o-transcribe în aceeași categorie de egalitate pentru japoneză. Această distincție este determinată de comparația pe perechi din studiu, nu de afișarea valorilor rotunjite la două zecimale.

Cum diferă cele cinci opțiuni în lucrul cu mai multe limbi

WhisperTranscribe.ai în comparație cu Transkriptor: opțiuni de limbă vizibile sau o matrice documentată de variante lingvistice

WhisperTranscribe.ai îi oferă cititorului un punct de plecare concret pentru japoneză: selectorul public de limbă include japoneza și o opțiune etichetată separat pentru zgomot/calitate scăzută. Aceste comenzi fac vizibilă alegerea modului de recunoaștere înainte de procesare; prezența lor nu dovedește că presetarea alternativă produce o rată de eroare mai mică. Pentru această sarcină, am include WhisperTranscribe.ai pe lista scurtă atunci când nevoia imediată este alegerea unei opțiuni lingvistice precise pentru materialul în japoneză și păstrarea acestei alegeri în evidența evaluării. Opțiunile de limbă din WhisperTranscribe.ai.

Transkriptor oferă un alt tip de claritate în documentația pentru dezvoltatori. Tabelul său de variante lingvistice identifică japoneza ja-JP, coreeana ko-KR și opțiunile pentru arabă specifice anumitor regiuni. Acest lucru este util pentru o organizație multilingvă care trebuie să păstreze varianta lingvistică dorită pentru fiecare fișier. Tabelul face parte din documentația API, așadar am verifica setarea corespunzătoare în produsul sau integrarea efectivă înainte de a începe lucrul. O variantă lingvistică documentată dovedește existența unei configurații de limbă, nu un rezultat măsurat pentru acea limbă. Variantele lingvistice acceptate de Transkriptor.

Întrebarea decisivă devine limba de destinație. Ghidul Transkriptor pentru traducerea audio descrie o transcriere urmată de selectarea limbii țintă. Pentru o sursă în japoneză care trebuie ulterior redată în engleză, am evalua independent această a doua etapă, fără a alege serviciul după cea mai fluentă previzualizare în engleză. WhisperTranscribe.ai rămâne un candidat potrivit atunci când prioritatea este o transcriere în limba sursă selectată explicit; Transkriptor merită luat în considerare atunci când variantele lingvistice documentate și procesul ulterior de traducere se potrivesc rezultatului cerut. Am decide între ele pe baza rezultatului pentru limba relevantă și a exportului original, nu a numărului diferit de limbi promovat în titluri. Procesul de traducere Transkriptor.

Prezentarea panoului de control și a opțiunilor de introducere a datelor pe site-ul oficial Transkriptor, consultată pe 22 octombrie 2026.
Prezentarea panoului de control și a opțiunilor de introducere a datelor pe site-ul oficial Transkriptor, consultată pe 22 octombrie 2026. Sursa

WhisperTranscribe.ai în comparație cu HappyScribe: opțiune pentru mai multe limbi sau un serviciu separat de corectură

Pentru o discuție japoneză–engleză, opțiunea Multilingual Mix din WhisperTranscribe.ai este relevantă: japoneza și engleza se numără ambele printre cele zece limbi enumerate. Am încerca această opțiune documentată înainte de a concepe un proces manual de împărțire și recombinare. Eticheta rămâne totuși o indicație a funcționalității; nu oferă o rată de eroare pentru combinația japoneză–engleză. Nici nu ar trebui interpretată ca acoperind orice combinație din meniul mai larg de limbi. Combinația de limbi enumerată de WhisperTranscribe.ai.

Informațiile publice HappyScribe indică direcții diferite. Ghidul lui Simon privind limbile acceptate, datat 6 iulie 2026, descrie acoperirea specifică fiecărei funcții. Articolul de ajutor al lui Dorcas Ngugi despre înregistrările în mai multe limbi, din 26 septembrie 2023, încă disponibil public pe 22 octombrie 2026, recomandă o singură limbă principală și editarea sau combinarea manuală. Totuși, pagina de pornire actuală conține și un exemplu de transcriere în engleză/franceză. Aceste materiale nu clarifică în mod coerent modul de funcționare sau versiunea, iar exemplul de pe pagina de pornire nu este un test de acuratețe pentru japoneză–engleză. Am confirma planul actual și combinația de limbi înainte de a încredința serviciului materiale în mai multe limbi. Eticheta explicită a combinației din WhisperTranscribe.ai este mai ușor de verificat pentru această sarcină, însă niciuna dintre surse nu stabilește un câștigător măsurat pentru japoneză–engleză. Acoperirea lingvistică HappyScribe; Instrucțiuni datate privind înregistrările în mai multe limbi; Exemplul de pe pagina de pornire actuală.

HappyScribe devine o propunere diferită când sarcina include corectură umană. Serviciul său profesional pentru japoneză încurajează furnizarea unui glosar și descrie revizia de către lingviști nativi, inclusiv verificarea scrierii numelor și termenilor. Am lua în considerare acest serviciu pentru materiale în japoneză destinate publicării, unde o formă scrisă verificată contează mai mult decât automatizarea tuturor etapelor. Ar trebui evaluat ca o categorie separată de servicii, cu propriul rezultat livrabil și propriile condiții, nu inclus în scorul de recunoaștere al produsului AI. WhisperTranscribe.ai este candidatul mai direct pentru un punct de plecare automat în mai multe limbi; HappyScribe adaugă o opțiune documentată pentru contractarea unei revizii în japoneză. Alegerea utilă ține de aceste sarcini, nu de afirmația că unul dintre servicii câștigă în toate limbile. Serviciul profesional HappyScribe pentru japoneză.

Editorul public de subtitrări HappyScribe, deschis pentru această recenzie pe 22 octombrie 2026. Editorul afișează textul de bun venit inclus, numărul de caractere, sincronizarea și comenzile de export.
Editorul public de subtitrări HappyScribe, deschis pentru această recenzie pe 22 octombrie 2026. Editorul afișează textul de bun venit inclus, numărul de caractere, sincronizarea și comenzile de export. Sursa

WhisperTranscribe.ai în comparație cu ElevenLabs: presetări explicite sau detectarea limbii cu Scribe v2

ElevenLabs este o alternativă solidă pentru fișierele în mai multe limbi. Ghidul actual de pe site identifică Scribe v2 drept opțiunea implicită și documentează un selector pentru limba principală, cu opțiunea Detect pentru detectarea limbii. Pentru această sarcină, am compara această opțiune automată cu selecțiile vizibile de limbă și combinații din WhisperTranscribe.ai. Alegerea este una operațională: sarcina beneficiază de stabilirea limbii dorite de la început sau de solicitarea detectării limbilor de către serviciu? Nicio abordare nu primește un scor de acuratețe mai mare doar pentru că este automată sau manuală. Ghidul ElevenLabs pentru încărcare și limbă.

Documentația Scribe v2 enumeră japoneza, coreeana, hindi și araba, alături de alte limbi, și descrie ghidarea prin termeni-cheie. Această funcție îl face relevant când un fișier multilingv conține un set restrâns de nume importante de produse sau expresii tehnice. Am furniza aceleași informații de vocabular permise tuturor serviciilor comparate, acolo unde există opțiuni echivalente, și am păstra separat condiția fără asistență, dacă aceasta face parte din comparație. Funcționalitățile Scribe v2.

ElevenLabs documentează și un editor de transcrieri care poate modifica textul, ajusta limitele segmentelor și realinia cuvintele. Am acorda greutate acestei dovezi atunci când rezultatul în japoneză sau în mai multe limbi necesită corectări atente ale sincronizării după recunoaștere. WhisperTranscribe.ai oferă o opțiune separată pentru subtitrări, cu propria selecție a limbii vorbite; este o distincție vizibilă și utilă între sarcini, dar nu dovedește existența unor comenzi de editare identice. Pentru o transcriere în limba sursă selectată explicit, WhisperTranscribe.ai merită un loc pe lista scurtă. Pentru un proiect în care instrumentele documentate de corectare și realiniere sunt decisive, ElevenLabs merită o evaluare la fel de serioasă. Editorul de transcrieri ElevenLabs; Opțiunea de subtitrări din WhisperTranscribe.ai.

Captură de ecran din documentația oficială ElevenLabs, care arată comenzile Detect, evenimente audio și termeni-cheie din dialogul de încărcare.
Captură de ecran din documentația oficială ElevenLabs, care arată comenzile Detect, evenimente audio și termeni-cheie din dialogul de încărcare. Sursa

WhisperTranscribe.ai în comparație cu Speechmatics: alegerea unui produs devine alegerea unui model

Speechmatics este cel mai relevant aici când modelele sale sunt tratate separat. Documentația sa lingvistică include japoneza și alte limbi relevante pentru această comparație. Asta face serviciul relevant pentru portofoliul de limbi din recenzie, însă afirmația „Speechmatics acceptă această limbă” rămâne incompletă: modelul selectat determină modul de gestionare a intrării multilingve și a funcțiilor auxiliare. Am evalua configurația efectivă a modelului, fără a-i atribui toate funcțiile enumerate oriunde sub aceeași marcă. Documentația lingvistică Speechmatics.

Melia 1 este opțiunea documentată pentru alternarea limbilor: Speechmatics descrie suport pentru 55+ limbi și o transcriere continuă între limbi. Enhanced și Standard folosesc o structură diferită, cu pachete lingvistice nominalizate și propria disponibilitate a funcțiilor. Melia nu trebuie să preia implicit funcțiile de dicționar personalizat sau traducere ale modelului Enhanced. Și funcțiile privind vorbitorii necesită formulări precise: ghidul modelelor distinge diarizarea pe vorbitori/canale în procesarea în lot de diarizarea pe canale în timp real; aceasta nu înseamnă recunoașterea după nume a unei persoane identificate anterior. Pentru această sarcină, am lua în considerare Melia când schimbarea limbii în interiorul fișierului este esențială și am verifica orice nevoie de dicționar sau traducere ulterioară în documentația modelului corespunzător. Comparația modelelor Speechmatics.

WhisperTranscribe.ai oferă un selector de limbă pentru utilizatorul final, în timp ce Speechmatics oferă opțiuni la nivel de model pe care implementarea trebuie să le aplice corect până la capăt. Am include WhisperTranscribe.ai pe lista scurtă pentru un cititor care dorește să selecteze explicit limba în produs și să verifice transcrierea rezultată. Am include Speechmatics pentru o echipă care trebuie să aleagă și să documenteze configurația multilingvă de bază ca parte a unei integrări. Un rând de rezultate pentru Enhanced ar descrie atunci Enhanced, nu Melia; o afirmație despre funcționalitățile Melia nu ar explica un scor Enhanced. Păstrarea vizibilă a acestei distincții duce la o comparație mai echitabilă pentru japoneză și pentru utilizarea multilingvă decât tratarea numărului de limbi al întregului furnizor drept un singur sistem testat.

Comparația oficială a modelelor Speechmatics, capturată pe 22 octombrie 2026. Documentația compară gestionarea limbilor și funcțiile modelelor.
Comparația oficială a modelelor Speechmatics, capturată pe 22 octombrie 2026. Documentația compară gestionarea limbilor și funcțiile modelelor. Sursa

Japoneza: nume, sens și formă scrisă

Japoneza: separați o decizie de scriere de o eroare de recunoaștere

O transcriere în japoneză necesită două tipuri de verificare. În primul rând, a păstrat serviciul ceea ce s-a spus? În al doilea rând, a produs forma scrisă de care are nevoie cititorul? Aceste întrebări se intersectează în cazul numelor de persoane, al denumirilor de companii, al termenilor de produs și al alegerii între kanji și kana. O propoziție lizibilă poate conține totuși un nume care nu poate fi asociat cu lista participanților. Invers, o anumită scriere preferată poate necesita informații pe care sunetul singur nu le oferă.

Începeți fișa de acceptare cu un mic glosar verificat: numele participanților, organizațiile, localitățile și scrierea exactă a termenilor tehnici. Păstrați rezultatul original alături de versiunea editată. Marcați separat o corectare conform glosarului, o expresie omisă și un cuvânt înlocuit, astfel încât comparația să nu ofere discret ajutor suplimentar unui serviciu. Dacă este disponibilă o funcție de vocabular, decideți înainte de test dacă fiecare serviciu primește același glosar; raportați această alegere împreună cu rezultatele.

Pentru evaluare, folosiți metrica asociată studiului comparativ sursă. CER pentru japoneză evaluează modificările la nivel de caracter; o comparație WER necesită o regulă definită de segmentare în cuvinte. Niciunul dintre aceste numere nu stabilește singur dacă numele unei persoane este potrivit pentru publicare. Adăugați o verificare a numelor în raport cu glosarul și păstrați numele neclarificate pentru confirmare umană. În această comparație, acoperirea lingvistică este punctul de plecare; o decizie de scriere care poate fi verificată este rezultatul util. Definiția CER.

Numerele în japoneză: verificați împreună valoarea și unitatea

O transcriere poate păstra cea mai mare parte a unei propoziții japoneze și poate totuși compromite detaliul cu cele mai mari consecințe. Datele, prețurile, procentele și cantitățile merită o verificare separată. Citiți numărul împreună cu unitatea și precizarea din context: taxe incluse sau excluse, o țintă sau o valoare confirmată, un termen-limită sau data unei discuții. Acestea sunt verificări de acceptare, nu afirmații că un anumit serviciu nu le-a trecut.

Exemplu construit, nu un test înregistrat sau un rezultat de produs: 「予算は15万円、提出は10月8日です」. Trebuie verificate suma, ordinul ei de mărime și moneda, precum și luna și ziua. Trecerea de la numerale japoneze la cifre poate fi o decizie acceptabilă de stil editorial; schimbarea ordinului de mărime sau a datei este o eroare de conținut. Înregistrați separat aceste rezultate. O singură etichetă generică de „formatare” face prea ușor de scuzat un număr greșit.

Normalizarea caracterelor are un domeniu mai restrâns decât normalizarea editorială. Unicode NFKC poate armoniza unele forme de compatibilitate, inclusiv katakana cu lățime înjumătățită și cu lățime completă, dar nu stabilește bugetul intenționat și nici nu transformă fiecare expresie numerică scrisă în aceeași valoare semantică. Păstrați ca înregistrări distincte exportul nemodificat, textul normalizat pentru evaluare și versiunea editată pentru publicare. Astfel, evaluatorul poate explica un scor fără a pierde dovezile necesare corectării documentului. Specificația Unicode pentru normalizare.

Japoneza și engleza în aceeași propoziție necesită o verificare separată

Un nume de produs în engleză introdus într-o propoziție japoneză este o provocare diferită de încărcarea unui fișier în japoneză și a altuia în engleză. Întrebarea utilă este dacă termenul inserat se păstrează, rămâne legat de propoziția potrivită și apare într-o formă pe care cititorii o pot regăsi. O listă de limbi acceptate nu răspunde acestei întrebări.

Exemplu construit, nu un rezultat măsurat: 「API の rate limit は変更せず、staging だけ更新します」. Un evaluator poate identifica trei verificări înainte de a asculta rezultatul oricărui sistem: păstrarea termenilor tehnici menționați, păstrarea instrucțiunii negative și menținerea precizării „doar staging” lângă acțiunea vizată. Dacă publicația preferă echivalente japoneze, faceți această conversie editorială după verificarea transcrierii în limba originală. Altfel, o reformulare aparent fluentă poate ascunde dacă sistemul de recunoaștere a păstrat termenul străin.

Într-o comparație echitabilă între WhisperTranscribe.ai și alternativele sale, păstrați setarea de limbă folosită pentru fiecare test. Nu corectați un fișier multilingv împărțindu-l în fragmente monolingve doar pentru unul dintre concurenți. Dacă o sursă raportează scoruri monolingve, dar nu și un test japoneză–engleză, lăsați deschisă concluzia privind vorbirea în mai multe limbi. Păstrați o fișă de acceptare separată pentru japoneză–engleză, cu rezultatul original și setările de limbă.

Exemple construite de text japonez din registrul de lucru Excel. Exemplul numeric separă diferențele literale dintre caractere de sensul numeric echivalent.
Exemple construite de text japonez din registrul de lucru Excel. Exemplul numeric separă diferențele literale dintre caractere de sensul numeric echivalent. Sursa

Coreeana, thailandeza, araba și hindi necesită verificări diferite

Coreeana: păstrați o verificare a spațierii alături de scorul lexical

Coreeana necesită o verificare separată a spațierii. O transcriere poate păstra silabe recognoscibile, dar poate avea totuși nevoie de ajustări pentru a se citi natural, a permite căutări consecvente sau a se comporta corect când este copiată în altă aplicație. Invers, o diferență de spațiere nu ar trebui descrisă automat drept un cuvânt rostit complet diferit. Comparația trebuie să precizeze cum tratează instrumentul de evaluare spațiile.

Folosiți unitatea exactă din studiul comparativ sursă. Dacă un tabel raportează CER pentru coreeană, păstrați această etichetă; dacă altul raportează WER cu un anumit instrument de tokenizare, nu combinați cele două procente într-un singur clasament. Adăugați o a doua coloană de verificare pentru spațiere și lizibilitatea documentului, în loc să eliminați toate spațiile și să presupuneți că problema de publicare a dispărut. Resursele W3C pentru coreeană tratează delimitarea cuvintelor, spațierea și împărțirea pe rânduri drept aspecte distincte de aranjare a textului. Resurse pentru scrierea coreeană.

Pentru o predare practică, verificați documentul exportat, nu doar aspectul său în aplicație. Verificați numele unui participant, un termen de produs care combină scrierea coreeană și cea latină și un număr împreună cu unitatea sa. Copiați aceste elemente în documentul de destinație și căutați-le. Aceasta este o procedură de acceptare, nu un rezultat atribuit vreunui produs evaluat. Ea izolează munca de editare evitabilă pe care o singură rată de eroare lexicală o poate lăsa neexplicată.

Thailandeza: trecerea la un rând nou nu este o delimitare de cuvânt recunoscută

Thailandeza face deosebit de vizibilă diferența dintre transcriere și prezentarea textului. Nu tratați un șir de text fără spații drept un singur cuvânt rostit enorm și nu introduceți mecanic spații pentru a-l face acceptabil pentru un instrument de evaluare orientat spre engleză. Explicațiile W3C despre împărțirea pe rânduri arată de ce sistemele de scriere care nu folosesc în mod obișnuit spații între cuvinte necesită o gestionare a delimitărilor adaptată limbii. Ghidul W3C privind împărțirea pe rânduri.

Pentru un rezultat în thailandeză, păstrați în tabelul de dovezi unitatea de evaluare declarată de studiul comparativ și orice metodă de segmentare. Apoi cereți unui cititor de thailandeză să verifice rezultatul efectiv la lățimea la care va fi folosit. Un paragraf care pare acceptabil într-un editor lat poate deveni greu de citit într-o subtitrare îngustă sau pe ecranul unui telefon. Acesta este un motiv pentru a inspecta exportul, nu o permisiune de a recalcula scorul de recunoaștere pe baza unei copii rearanjate vizual.

Includeți în eșantionul de acceptare un pasaj în limba originală care conține un nume, o cantitate și un termen inserat cu alfabet latin. Păstrați vizibile orice modificări ale delimitărilor și deosebiți-le de schimbările aduse formulării recunoscute. Dacă nu există în comparație un rând cu rezultate măsurate pentru thailandeză în cazul unui serviciu, păstrați această lipsă. O afirmație generală de suport multilingv nu poate suplini un scor lipsă pentru thailandeză, iar evaluarea editorială a lizibilității nu trebuie transformată într-un procent de acuratețe inventat.

Araba: verificați ce văd cititorii și ce stochează fișierul

Evaluarea în arabă ar trebui să includă o verificare vizuală a fișierului exportat. Scrierea arabă curge de la dreapta la stânga, în timp ce textul latin inserat și numerele pot curge de la stânga la dreapta. Prin urmare, un identificator de model, o adresă de e-mail sau un procent pot scoate la iveală o problemă de afișare chiar dacă respectivele caractere sunt prezente în date. Ghidul W3C privind aranjarea textului arab și persan explică aceste situații cu direcții mixte de scriere. Cerințe de aranjare a textului arab și persan.

Folosiți un set mic de elemente autentice din înregistrare: un cod de referință, o sumă cu semn, o dată și o expresie care conține un termen de produs în engleză. Verificați fiecare element în raport cu înregistrarea audio, apoi inspectați-l în editor, în documentul exportat și în forma prevăzută pentru publicare. Dacă un cod pare greșit, copiați-l într-un câmp de text simplu înainte de a decide dacă sistemul de recunoaștere a schimbat caracterele sau dacă destinația le-a afișat diferit. Păstrați diagnosticul precis; recunoașterea și afișarea necesită corecții diferite.

Stabiliți de comun acord stilul cifrelor și tratamentul semnelor opționale înainte de a verifica lotul. Nu eliminați semnele, punctuația sau simbolurile doar pentru a îmbunătăți un scor dacă textul livrat are încă nevoie de ele. Pentru această comparație, funcționalitatea în arabă este cel mai utilă când cititorul se poate baza atât pe formulare, cât și pe numerele din jur. O previzualizare care arată bine nu este suficientă dacă un cod de referință exportat nu poate fi copiat corect în sistemul următor.

Hindi și termenii tehnici: precizați explicit regulile de scriere

Înregistrările în hindi pot necesita o decizie privind prezentarea vocabularului tehnic englezesc: păstrarea scrierii latine, redarea în Devanagari sau respectarea glosarului stabilit al organizației. Luați această decizie înainte de a evalua rezultatele. Altfel, o transcriere poate fi penalizată pentru că urmează o convenție de scriere diferită, în timp ce alta primește corecturi editoriale neconsemnate.

Păstrați o scurtă fișă terminologică care separă identitatea de prezentare. Un nume de produs trebuie să identifice în continuare același produs; un număr de versiune trebuie să își păstreze valoarea; un acronim trebuie să poată fi identificat în continuare. Pentru un nume necunoscut, semnalați incertitudinea în loc să lăsați un rezumat în engleză să furnizeze un înlocuitor plauzibil. Dacă înregistrarea conține rostirea pe litere a unui nume, includeți acel pasaj în evaluare, deoarece oferă dovezi mai puternice decât presupunerea evaluatorului.

Și curățarea textului necesită atenție. Devanagari folosește semne vocalice dependente și alte caractere combinante, așadar o instrucțiune generală de a șterge toate semnele combinante nu este o simplă operațiune neutră de formatare. Documentația Unicode privind sistemul de scriere descrie structura caracterelor; folosiți regulile publicate ale studiului comparativ, fără a inventa o nouă regulă de curățare la jumătatea comparației. Documentația Unicode privind sistemele de scriere indiene.

Întrebarea utilă pentru acceptare este concretă: poate un cititor de hindi să identifice instrucțiunea, produsul menționat și precizarea fără a le reconstitui din înregistrarea audio? Consemnați în coloane separate o corectare de conținut, o alegere conform glosarului și o problemă de afișare. Astfel obțineți o evaluare mai ușor de folosit în practică decât printr-o singură etichetă aplicată fiecărei forme de scriere necunoscute.

Evaluați separat originalul și traducerea sa

Traducerea ar trebui să urmeze unei transcrieri verificate în limba originală

O traducere îngrijită poate ascunde o transcriere sursă slabă. De asemenea, poate arăta diferit de original din motive perfect legitime. Acestea sunt motive pentru a separa cele două rezultate livrabile, nu pentru a evalua un paragraf tradus ca și cum ar fi o transcriere cuvânt cu cuvânt. Prima întrebare este dacă textul în limba originală păstrează conținutul înregistrării; a doua este dacă versiunea în limba țintă redă fidel acel text.

Verificați în ambele versiuni elementele cu consecințe importante: nume, cantități, negație, incertitudine și persoana responsabilă de o acțiune. Dacă sursa spune că o schimbare este luată în considerare, o instrucțiune fermă în engleză de a o implementa nu este o îmbunătățire acceptabilă. Verificați unde a apărut modificarea în proces. A omis transcrierea o precizare sau a întărit traducătorul sensul unei propoziții altfel corecte? Salvarea ambelor etape face posibilă explicarea corecturii.

Pentru WhisperTranscribe.ai și celelalte instrumente evaluate aici, selectați sarcina în limba originală atunci când dovada de care aveți nevoie privește acuratețea recunoașterii. Evaluați orice traducere ulterioară în raport cu o referință bilingvă sau printr-o revizie bilingvă calificată. Nu comparați transcrierea sursă a unui produs cu rezumatul tradus al altuia. Acestea au îndeplinit sarcini diferite. Un cititor care alege un serviciu multilingv are de câștigat dacă știe la ce etapă se referă dovezile, mai ales când un rezultat fluent în engleză este singura versiune pe care un factor de decizie o poate citi personal.

Construiți o fișă de acceptare care rămâne utilă la schimbarea limbii

O fișă utilă de acceptare multilingvă începe cu fișierul și sarcina, apoi urmărește separat fiecare limbă. Consemnați limba vorbită, sistemul de scriere dorit, modelul sau setarea produsului, vocabularul furnizat și rezultatul solicitat. Atașați exportul original. Păstrați regulile de scriere și de normalizare ale transcrierii de referință împreună cu scorul, astfel încât un evaluator ulterior să poată reproduce decizia fără să ghicească modul în care a fost pregătit textul.

Folosiți trei decizii independente. Conținut: sunt păstrate cuvintele, entitățile importante și precizările? Scriere: sunt sistemul de scriere, spațierea și terminologia potrivite pentru public? Livrare: textul exportat se afișează corect, poate fi copiat corect și permite căutarea corectă? Un fișier poate trece o verificare și poate eșua la alta. Separarea acestor rezultate arată dacă pasul următor este reprocesarea, o intervenție editorială limitată sau o altă metodă de export.

Alegeți pragurile de acceptare înainte de a vedea rezultatul produsului preferat. Stabiliți-le în funcție de utilizarea prevăzută și de dovezile disponibile, în loc să inventați un prag universal pentru toate limbile. O notă internă în care se pot face căutări și un citat pregătit pentru publicare necesită tratamente diferite. Dacă doi evaluatori nativi nu sunt de acord asupra unui nume sau a unei variante scrise acceptabile, păstrați dezacordul vizibil și stabiliți o referință consecventă pentru toate sistemele.

În cele din urmă, raportați rezultatele pe limbi și condiții de test înainte de a lua în considerare o valoare combinată. O medie bună poate ascunde o limbă importantă pentru echipă; un rezultat lipsă trebuie să rămână lipsă. Pentru cititor, concluzia cea mai informativă este o listă scurtă care explică pentru ce aspecte există dovezi la fiecare instrument, unde rămâne necesară editarea și ce întrebare specifică limbii necesită încă un test direct.

Limbile europene: folosiți rândul relevant, apoi verificați uzul local

Rândurile pentru franceză, spaniolă, portugheză și rusă sunt încă un motiv pentru a evita un clasament universal. În studiul original, mai multe dintre API-urile selectate se află în aceeași categorie de vârf pentru aceste limbi. Cititorul nu ar trebui să transforme diferențe minuscule între valori rotunjite într-o recomandare exclusivă. Germana are un rând separat, iar un rezultat bun pentru engleză nu ar trebui folosit în locul ei. Scorurile publicate sunt cel mai utile pentru alegerea următoarelor aspecte de examinat, împreună cu condițiile sursei.

Pentru un proiect regional, notați varianta lingvistică dorită și convenția editorială. O înregistrare în portugheză din Brazilia și un rezultat destinat cititorilor din Portugalia pot necesita decizii de ortografie și terminologie chiar dacă vorbirea este înțeleasă. Accentele din franceză, majusculele din germană și numele de persoane din spaniolă trebuie păstrate la export. Acestea sunt verificări editoriale utile pentru acceptare; studiul comparativ pentru unsprezece limbi nu stabilește separat performanța pentru fiecare variantă regională.

Un test multilingv util necesită o evidență pentru fiecare limbă

Construiți comparația în jurul unor situații lingvistice reprezentative, nu al unei singure înregistrări comode. Păstrați cazuri separate pentru vorbirea monolingvă în japoneză, alternarea japoneză–engleză, coreeană, thailandeză și orice altă limbă esențială pentru proiect. Includeți atât vorbire obișnuită, cât și materialele dificile pe care le va primi sistemul final. Păstrați autorizația de folosire a înregistrării audio, o referință verificată de o persoană și rezultatul original pentru fiecare serviciu comparat. Un rezumat tradus fluent nu poate înlocui transcrierea de referință.

Stabiliți înainte de procesare ajutorul furnizat fiecărui serviciu: limbă explicită, detectare automată, indicii de vocabular și reguli de normalizare a textului. O comparație utilă poate include o condiție fără asistență și una cu asistență de vocabular, dar rezultatele lor trebuie raportate separat. Folosiți consecvent aceleași fișiere complete sau fragmente echivalente pentru toate serviciile comparate. Dacă un serviciu necesită împărțirea manuală pe limbi, consemnați intervenția suplimentară și munca de verificare ca parte a acelui proces.

Raportați metrica lexicală alături de o listă scurtă de erori cu consecințe importante: nume, date, cantități, negație, expresii omise în limbi străine și atribuirea incorectă a vorbitorului. Precizați referința și regulile de normalizare. Un rezultat lingvistic cu o rată medie de eroare mică poate necesita totuși corecturi inacceptabile tocmai la termenii pe care echipa trebuie să îi publice. Prin urmare, o decizie de acceptare trebuie să precizeze atât măsura erorii, cât și dacă detaliile importante au trecut verificările lor separate.

Ce serviciu am încerca pentru fiecare sarcină?

SarcinăPrimul candidatCe trebuie verificat
Presetări explicite pentru japoneză și o transcriere originalăWhisperTranscribe.aiConsemnați limba selectată; comparați presetarea relevantă pe materialul sursă.
Originalul și o versiune tradusă separatTranskriptorInspectați mai întâi originalul și păstrați traducerea ca al doilea rezultat.
Text în japoneză destinat publicării, care necesită corectură contractatăServiciul profesional HappyScribePrecizați numele, glosarul și stilul; păstrați separat acest nivel de serviciu de rezultatele obținute exclusiv cu AI.
Detectare multilingvă automată și corectare detaliată a sincronizăriiElevenLabs Scribe v2Verificați opțiunea Detect, terminologia și instrumentele de corectare pe combinația necesară.
Alternare automată integrată a limbilor și etichete de limbăSpeechmatics Melia 1Confirmați funcțiile modelului ales, setul de limbi și modul de procesare.

Pentru japoneză și un portofoliu variat de limbi, opțiunile vizibile de limbă din WhisperTranscribe.ai îl fac un punct de plecare practic. Avantajul său în această comparație este controlul asupra sarcinii în limba sursă. Alegeți alternativele atunci când funcțiile lor documentate de traducere, revizie profesională, corectare sau integrare rezolvă mai direct o cerință specifică. Serviciul câștigător în practică este cel care păstrează cuvintele potrivite, în sistemul de scriere potrivit, cu un export care trece verificarea.

Întrebări frecvente

Suportul pentru japoneză acoperă și vorbirea mixtă japoneză–engleză?

Da. Multilingual Mix din WhisperTranscribe.ai include explicit japoneza și engleza, oferind o setare dedicată înregistrărilor care combină cele două limbi. Selectați această opțiune Mix pentru materiale japoneză–engleză, apoi verificați numele, numerele și termenii tehnici înainte de export. Opțiunile de limbă din WhisperTranscribe.ai.

De ce sunt rezultatele pentru japoneză marcate CER și nu WER?

Studiul citat a ales evaluarea la nivel de caracter pentru japoneză și thailandeză. WER pentru japoneză poate fi folosită și ea atunci când este definită o regulă de segmentare. Păstrați metrica sursei în loc să o redenumiți drept un procent universal de acuratețe.

Cum folosește WhisperTranscribe.ai OpenAI Whisper?

WhisperTranscribe.ai se bazează pe OpenAI Whisper și îl combină cu modele suplimentare dezvoltate de propria echipă. Această descriere a produsului nu echivalează serviciul cu configurația API whisper-1 specifică măsurată în studiul comparativ.

Poate cea mai bună rată medie de eroare să decidă achiziția?

Folosiți-o pentru a restrânge lista de opțiuni pentru o anumită limbă. Numele, numerele, alternarea limbilor, traducerea și munca necesară pentru corectare pot schimba în continuare decizia. Păstrați separat scorurile provenite din corpusuri diferite și din reguli de evaluare diferite.

Excel, date sursă și linkuri oficiale ale produselor

Descărcați registrul de lucru Excel în format nativ · Registrul surselor · Proveniența imaginilor. Registrul de lucru conține tabelele pentru unsprezece limbi, 44 de rânduri de rezultate sursă și exemple construite de evaluare pentru japoneză.

Lista ta de selecție

Compară software de transcriere

Compară tipul produsului și platformele disponibile. Verifică funcțiile și planurile actuale pe site-ul fiecărui furnizor.

AI Scribe Review

Contactați-ne

Întrebări, actualizări de produse sau corecturi? Scrieți echipei noastre.

Gmail ↗ Outlook ↗

Alegeți serviciul de webmail și conectați-vă pentru a scrie un mesaj sau copiați adresa de email.