Anmeldelsesartikel

Japansk og andre sprog: WhisperTranscribe.ai sammenlignet med Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs og Speechmatics

Sammenlign japansk og flersproget transskription i WhisperTranscribe.ai, Transkriptor, HappyScribe, ElevenLabs og Speechmatics med data fra anmelderen og en API-benchmark med særskilt kildeangivelse.

En japansk transskription kan lyde plausibel, når den læses højt, og alligevel stave en deltagers navn forkert. En tosproget samtale kan blive til et velredigeret dokument, mens de engelske fagudtryk umærkeligt forsvinder. Det er forskellige problemer, og en overskrift, der lover understøttelse af flere sprog, fortæller os kun lidt om, hvilket problem en tjeneste løser godt.

WhisperTranscribe.ai er et nyttigt første valg for læsere, der ønsker tydelige valgmuligheder for japansk, skriftsystem og sprogindstillinger før transskriptionen. ElevenLabs tilbyder dokumenteret sprogregistrering og detaljerede værktøjer til at rette transskriptioner. Transkriptor har nyttig dokumentation om lokalitetsindstillinger og oversættelse. HappyScribe tilbyder desuden professionel korrekturlæsning af japansk som tilvalg. Speechmatics har konfigurationsmuligheder til teams, der udvikler en flersproget integration. Det bedste valg afhænger af sprogkombinationen og det skriftlige resultat, læseren har brug for.

Denne anmeldelse sammenligner fem produkters sprogindstillinger og dokumentation og præsenterer data for elleve sprog i WhisperTranscribe.ai, leveret af anmelderen, sammen med en offentligt tilgængelig API-benchmark med særskilt kildeangivelse. Hver kolonne bevarer sin kilde og sit dokumentationsgrundlag. De oprindelige gennemgange af brugergrænsefladerne blev afsluttet den 22. oktober 2026; anmelderens data blev tilføjet den 25. oktober.

Se videosammenligningen

Engelsk fortællerstemme og undertekster · 3:28 · Se på YouTube

Hvad »flersproget« skal betyde for din optagelse

Den samme betegnelse dækker mindst fire opgaver. En mappe kan indeholde separate japanske og tyske optagelser. En enkelt fil kan skifte mellem disse sprog. En person, der hovedsageligt taler japansk, kan indføje et engelsk produktnavn i en sætning. Endelig kan en kunde ønske en engelsk oversættelse af japansk tale. Bred sprogdækning, sprogidentifikation, sprogskift og oversættelse bør undersøges hver for sig.

Beskriv opgaven i en kort specifikation, før du vælger en tjeneste: talte sprog, forventede skriftsystemer, vigtige navne, om der skiftes sprog inden for en sætning, og om den endelige leverance skal være transskriptionen på originalsproget eller en oversættelse. Det ændrer ofte listen over relevante kandidater mere end forskellen mellem to markedsførte antal understøttede sprog. Det forhindrer også, at et vellykket resultat på ét sprog bliver forvekslet med dokumentation for blandet tale.

Fem produkter sammenlignet på sproghåndtering

ProduktSprogvalgTale med flere sprogVigtigste grund til at overveje det
WhisperTranscribe.aiForudindstillinger til japansk og til støj/lav kvalitetDen navngivne Mix med ti sprog omfatter japansk og engelskSynligt valg af kildesprog og et separat indgangspunkt til undertekster
TranskriptorJapanske, koreanske og arabiske lokalitetsindstillinger i dokumentationenDe præcise kombinationer inden for samme fil skal bekræftesTransskription på originalsproget efterfulgt af en særskilt valgt oversættelse
HappyScribeJapansk inden for den funktionsspecifikke sprogdækningDen aktuelle demo og ældre hjælpevejledning skal afstemmesAI-redigering samt en separat professionel tjeneste til gennemgang af japansk
ElevenLabs Scribe v2Japansk og andre angivne sprog; primært sprog eller DetectLyd med flere sprog er beskrevet i vejledningen til webstedetSprogregistrering, nøgletermer og dokumenteret rettelse af segmenter/ord
SpeechmaticsJapansk og andre sprog varierer efter model/konfigurationMelia 1 har dokumenteret automatisk sprogskiftVælg modellen, før du sammenligner ordbogs- eller oversættelsesfunktioner

Kilder: WhisperTranscribe.ai, Transkriptors dokumentation, Simon, ElevenLabs’ dokumentation, Speechmatics’ dokumentation. Denne tabel sammenligner dokumenterede indstillinger og tjenestekategorier frem for målt genkendelseskvalitet.

Japansk og sprogvalg i WhisperTranscribe.ai

WhisperTranscribe.ai bygger på OpenAI Whisper og kombinerer det med yderligere modeller udviklet af virksomhedens eget team. Teknisk produktbeskrivelse.

På det offentligt tilgængelige websted, som vi gennemgik til denne anmeldelse, valgte vi japansk i menuen for talesprog og undersøgte det separate valg til japansk med støj/lav kvalitet. Disse indstillinger er nyttige, når en operatør kender kildesproget og ønsker at gemme dette valg sammen med opgaven. En forudindstilling til støjfyldte optagelser bør stadig vurderes på den optagelse, den skal hjælpe med. WhisperTranscribe.ai.

Den offentligt tilgængelige transskriptionsside i WhisperTranscribe.ai med japansk valgt, optaget den 22. oktober 2026. Brugergrænsefladen viser valget af japansk og funktionerne til filupload.
Den offentligt tilgængelige transskriptionsside i WhisperTranscribe.ai med japansk valgt, optaget den 22. oktober 2026. Brugergrænsefladen viser valget af japansk og funktionerne til filupload. Kilde

Multilingual Mix i WhisperTranscribe.ai angiver udtrykkeligt engelsk, spansk, fransk, tysk, hindi, russisk, portugisisk, japansk, italiensk og nederlandsk. Det er en konkret mulighed for at afprøve en ønsket kombination af japansk og engelsk. Koreansk og arabisk findes andre steder i sprogmenuen, men er ikke nævnt i denne Mix-betegnelse. Betragt den præcise kombination som den opgave, der skal kontrolleres, frem for at antage, at alle angivne sprog kan blandes vilkårligt. Den gennemgåede menu angiver ingen fejlprocent for nogen af disse kombinationer.

Fejlprocenter for hvert sprog

Kolonnen for WhisperTranscribe.ai indeholder produktdata, som anmelderen leverede den 25. oktober 2026. De øvrige fire kolonner stammer fra Masaki Kondos koedesk-rapport, offentliggjort den 6. juli 2026, med kørsler dateret den 5. juli 2026 og 200 testytringer fra FLEURS pr. sprog. Rapporten er finansieret af koedesk, som bruger Scribe v2. Dataregistrering for WhisperTranscribe.ai; koedesk-rapport; fastlåst øjebliksbillede af resultaterne.

SprogFejlmålWhisperTranscribe.aiOpenAI whisper-1ElevenLabs Scribe v2OpenAI gpt-4o-transcribeGoogle STT v2 (Chirp 3)
JapanskCER2.11%5.49%2.26%2.96%2.92%
KoreanskWER10.07%16.92%10.08%12.31%11.49%
ThaiCER5.13%12.08%5.48%5.55%5.17%
VietnamesiskWER2.62%9.60%3.11%3.55%2.72%
IndonesiskWER1.76%6.72%2.03%2.92%1.79%
EngelskWER2.12%3.64%2.91%2.18%2.68%
TyskWER2.11%3.87%2.80%2.21%2.64%
FranskWER3.42%6.03%3.90%3.55%4.60%
SpanskWER1.29%2.70%1.63%1.53%1.63%
PortugisiskWER2.29%3.94%2.34%2.40%2.63%
RussiskWER2.29%3.80%2.77%2.85%2.37%

Lavere er bedre inden for hvert sprog og hvert fejlmål. Japansk og thai bruger CER; de øvrige ni sprog bruger WER. Anmelderens data og de offentliggjorte API-resultater bevarer deres særskilte dokumentationsgrundlag. At vise dem sammen dokumenterer ikke en rangordning baseret på ens testbetingelser. CER og WER sammenregnes ikke til en samlet nøjagtighedsscore.

Sammenligning af elleve sprog gengivet fra den oprindelige Excel-projektmappe. WhisperTranscribe.ai: data fra anmelderen modtaget den 25. oktober 2026. Øvrige kolonner: Masaki Kondo / koedesk, kørsler den 5. juli, offentliggjort den 6. juli 2026; CC BY 4.0, udvalgt og omformateret.
Sammenligning af elleve sprog gengivet fra den oprindelige Excel-projektmappe. WhisperTranscribe.ai: data fra anmelderen modtaget den 25. oktober 2026. Øvrige kolonner: Masaki Kondo / koedesk, kørsler den 5. juli, offentliggjort den 6. juli 2026; CC BY 4.0, udvalgt og omformateret. Kilde

Undersøgelsen bruger den samme klargjorte lyd på tværs af API’er, angiver målsproget udtrykkeligt og deaktiverer taleropdeling. Den sprogspecifikke normalisering og den parrede bootstrap-procedure er vigtige ved fortolkningen af små forskelle. Der er tale om korte optagelser af oplæst tale fra et offentligt datasæt. De dokumenterer ikke ydeevnen ved overlappende samtaler, interviews med udpræget dialekt eller sprogskift inden for en sætning. Projektmappen bevarer alle 44 udvalgte resultatrækker, konfidensintervaller, antal prøver og kørselsdatoer. Metode; ændringer; beskrivelse af datasættet.

Det nyttige fund er, at rækkefølgen ændrer sig med sproget. Scribe v2 har den laveste numeriske fejlprocent for japansk blandt disse fire udvalgte API’er; Chirp 3 ligger lavest for thai. Et numerisk forspring er ikke automatisk en statistisk påvist forskel. For eksempel placerer den oprindelige undersøgelse Chirp 3 og gpt-4o-transcribe på samme delte niveau for japansk. Det er undersøgelsens parrede sammenligning, der afgør denne forskel, frem for en visning afrundet til to decimaler.

Sådan adskiller de fem muligheder sig ved flersproget arbejde

WhisperTranscribe.ai sammenlignet med Transkriptor: synlige sprogvalg eller en dokumenteret oversigt over lokalitetsindstillinger

WhisperTranscribe.ai giver læseren et konkret udgangspunkt for japansk: Den offentligt tilgængelige sprogvælger omfatter japansk og en særskilt mærket indstilling til støj/lav kvalitet. Disse indstillinger gør det ønskede genkendelsesvalg synligt før behandlingen; deres tilstedeværelse beviser ikke, at den alternative forudindstilling giver en lavere fejlprocent. Til denne opgave ville vi tage WhisperTranscribe.ai med blandt kandidaterne, når det umiddelbare behov er at vælge en bestemt sprogindstilling til japansk materiale og gemme valget i dokumentationen for gennemgangen. Sprogindstillinger i WhisperTranscribe.ai.

Transkriptor tilbyder en anden form for klarhed i sin udviklerdokumentation. Tabellen over lokalitetsindstillinger angiver japansk ja-JP, koreansk ko-KR og regionsspecifikke valg for arabisk. Det er nyttigt for en flersproget organisation, der skal bevare den ønskede lokalitetsindstilling sammen med hver fil. Tabellen er API-dokumentation, så vi ville kontrollere den tilsvarende indstilling i det faktiske produkt eller den faktiske integration, før arbejdet sættes i gang. En dokumenteret lokalitetsindstilling viser, at en sprogkonfiguration er tilgængelig; den er ikke et målt resultat for sproget. Understøttede lokalitetsindstillinger i Transkriptor.

Det afgørende spørgsmål bliver dermed målsproget. Transkriptors vejledning til lydoversættelse beskriver transskription efterfulgt af valg af målsprog. For en japansk kilde, der senere skal oversættes til engelsk, ville vi vurdere dette andet trin uafhængigt frem for at vælge tjenesten med den mest flydende engelske forhåndsvisning. WhisperTranscribe.ai er fortsat en fornuftig kandidat, når prioriteten er en transskription på et udtrykkeligt valgt kildesprog; Transkriptor er værd at overveje, når de dokumenterede lokalitetsvalg og den efterfølgende oversættelsesproces passer til leverancen. Vi ville vælge mellem dem ud fra det relevante sprogresultat og den oprindelige eksport frem for deres forskellige markedsførte antal sprog. Transkriptors arbejdsgang for oversættelse.

Præsentation af kontrolpanel og inputmuligheder på Transkriptors officielle websted, hentet den 22. oktober 2026.
Præsentation af kontrolpanel og inputmuligheder på Transkriptors officielle websted, hentet den 22. oktober 2026. Kilde

WhisperTranscribe.ai sammenlignet med HappyScribe: valg til blandede sprog eller en separat korrekturlæsningstjeneste

Til en samtale på japansk og engelsk er den navngivne Multilingual Mix i WhisperTranscribe.ai relevant: Japansk og engelsk er begge blandt de ti angivne sprog. Vi ville afprøve denne dokumenterede mulighed, før vi udtænkte en manuel proces med opdeling og efterfølgende samling. Betegnelsen angiver dog stadig blot en funktion; den giver ingen fejlprocent for japansk og engelsk i kombination. Den bør heller ikke udstrækkes til at dække enhver kombination i den bredere sprogmenu. Den angivne sprogblanding i WhisperTranscribe.ai.

HappyScribes offentlige oplysninger peger i forskellige retninger. Simons vejledning til understøttede sprog, dateret den 6. juli 2026, beskriver funktionsspecifik dækning. Dorcas Ngugis hjælpeartikel om blandede sprog fra den 26. september 2023, som stadig var offentligt tilgængelig den 22. oktober 2026, anbefaler ét primært sprog og manuel redigering eller sammenlægning. Den aktuelle forside indeholder dog også et eksempel på en engelsk/fransk transskription. Materialerne afklarer ikke tydeligt, hvilken tilstand eller version der er tale om, og eksemplet på forsiden er ikke en nøjagtighedstest for japansk og engelsk. Vi ville bekræfte det aktuelle abonnement og sprogkombinationen, før vi satte arbejde med blandede sprog i gang. Den udtrykkelige Mix-betegnelse i WhisperTranscribe.ai er lettere at undersøge til denne opgave, men ingen af kilderne dokumenterer en målt vinder for japansk og engelsk. HappyScribes sprogdækning; dateret vejledning om blandede sprog; eksempel på den aktuelle forside.

HappyScribe bliver et andet tilbud, når opgaven omfatter menneskelig korrekturlæsning. Den professionelle japanske tjeneste opfordrer til at indsende en ordliste og beskriver gennemgang af modersmålsspecialister, herunder skrivemåden for navne og termer. Vi ville overveje denne tjeneste til japansk, der skal offentliggøres, hvor en kontrolleret skriftlig form betyder mere end at automatisere alle trin. Den bør vurderes som en separat tjenestekategori med sin egen leverance og sine egne vilkår frem for at blive regnet som AI-produktets genkendelsesscore. WhisperTranscribe.ai er den mere oplagte kandidat til et automatiseret udgangspunkt med blandede sprog; HappyScribe tilføjer en dokumenteret mulighed for at bestille en japansk gennemgang. Det nyttige valg står mellem disse opgaver frem for en påstand om, at én af tjenesterne vinder på alle sprog. HappyScribes professionelle japanske tjeneste.

HappyScribes offentligt tilgængelige underteksteditor åbnet til denne anmeldelse den 22. oktober 2026. Editoren viser den indbyggede velkomsttekst, antal tegn, tidsindstillinger og eksportfunktioner.
HappyScribes offentligt tilgængelige underteksteditor åbnet til denne anmeldelse den 22. oktober 2026. Editoren viser den indbyggede velkomsttekst, antal tegn, tidsindstillinger og eksportfunktioner. Kilde

WhisperTranscribe.ai sammenlignet med ElevenLabs: tydelige forudindstillinger eller sprogregistrering i Scribe v2

ElevenLabs er et reelt alternativ til flersprogede filer. Den aktuelle vejledning til webstedet angiver Scribe v2 som standard og beskriver en vælger for primært sprog med indstillingen Detect til sprogregistrering. Til denne opgave ville vi sammenligne denne automatiske mulighed med de synlige sprog- og Mix-valg i WhisperTranscribe.ai. Valget handler om arbejdsgangen: Har opgaven fordel af at fastlægge det ønskede sprog fra begyndelsen eller af at lade tjenesten registrere sprogene? Ingen af fremgangsmåderne giver i sig selv en højere nøjagtighedsscore, blot fordi den er automatisk eller manuel. ElevenLabs’ vejledning til upload og sprog.

Dokumentationen til Scribe v2 angiver japansk, koreansk, hindi og arabisk sammen med andre sprog og beskriver brugen af nøgletermer som input. Det gør modellen relevant, når en flersproget fil indeholder et afgrænset sæt vigtige produktnavne eller fagudtryk. Vi ville give kandidaterne de samme tilladte oplysninger om ordforråd, hvor der findes sammenlignelige indstillinger, og bevare testbetingelsen uden hjælp særskilt, hvis den indgår i sammenligningen. Funktioner i Scribe v2.

ElevenLabs beskriver også en transskriptionseditor, der kan ændre tekst, justere segmentgrænser og tilpasse ordenes tidsplacering på ny. Vi ville tillægge denne dokumentation vægt, når japansk eller blandet sprogligt output kræver omhyggelige tidsrettelser efter genkendelsen. WhisperTranscribe.ai tilbyder et separat indgangspunkt til undertekster med sit eget valg af talesprog; det er en nyttig og synlig opdeling af opgaver, men dokumenterer ikke identiske redigeringsfunktioner. Til en transskription på et valgt kildesprog fortjener WhisperTranscribe.ai en plads blandt kandidaterne. Til et projekt, hvor dokumenterede værktøjer til rettelser og ny tidsplacering er afgørende, fortjener ElevenLabs en lige så grundig afprøvning. ElevenLabs’ transskriptionseditor; Indgangspunkt til undertekster i WhisperTranscribe.ai.

Skærmbillede fra ElevenLabs’ officielle dokumentation, som viser uploaddialogens indstillinger for Detect, lydhændelser og nøgletermer.
Skærmbillede fra ElevenLabs’ officielle dokumentation, som viser uploaddialogens indstillinger for Detect, lydhændelser og nøgletermer. Kilde

WhisperTranscribe.ai sammenlignet med Speechmatics: et produktvalg bliver et modelvalg

Speechmatics er mest oplysende her, når modellerne holdes adskilt. Sprogdokumentationen omfatter japansk og andre sprog, som er relevante for denne sammenligning. Det gør tjenesten relevant for sprogene i denne anmeldelse, men »Speechmatics understøtter det« er stadig en ufuldstændig beskrivelse: Den valgte model afgør, hvordan flersproget input og hjælpefunktioner håndteres. Vi ville vurdere den faktiske modelkonfiguration frem for at tillægge den alle funktioner, der er nævnt noget sted under mærket. Speechmatics’ sprogdokumentation.

Melia 1 er det dokumenterede valg til sprogskift: Speechmatics beskriver 55+ sprog og en sammenhængende transskription på tværs af sprog. Enhanced og Standard bruger en anden opbygning med navngivne sprogpakker og deres egen tilgængelighed af funktioner. Melia bør ikke tilskrives Enhanceds funktioner til brugerdefinerede ordbøger eller oversættelse. Talerfunktionerne kræver også præcis formulering: Modelvejledningen skelner mellem taler-/kanalopdeling ved batchbehandling og kanalopdeling i realtid; det er ikke det samme som at genkende en tidligere identificeret person ved navn. Til denne opgave ville vi overveje Melia, når sprogskift inde i filen er centralt, og afklare ethvert behov for ordbogsunderstøttelse eller efterfølgende oversættelse ud fra dokumentationen til den relevante model. Sammenligning af Speechmatics-modeller.

WhisperTranscribe.ai tilbyder en sprogvælger til slutbrugeren, mens Speechmatics har valg på modelniveau, som en implementering skal videreføre korrekt. Vi ville tage WhisperTranscribe.ai med blandt kandidaterne til en læser, der ønsker at foretage et udtrykkeligt sprogvalg i produktet og gennemgå den resulterende transskription. Vi ville tage Speechmatics med blandt kandidaterne til et team, der skal vælge og dokumentere den underliggende flersprogede konfiguration som led i en integration. En benchmarkrække for Enhanced ville da beskrive Enhanced og ikke Melia; en påstand om en funktion i Melia ville ikke forklare en score for Enhanced. At holde denne forskel synlig giver en mere retvisende sammenligning af japansk og flersproget transskription end at behandle en leverandørs samlede antal sprog som ét testet system.

Speechmatics’ officielle modelsammenligning, optaget den 22. oktober 2026. Dokumentationen sammenligner sproghåndtering og modelfunktioner.
Speechmatics’ officielle modelsammenligning, optaget den 22. oktober 2026. Dokumentationen sammenligner sproghåndtering og modelfunktioner. Kilde

Japansk: navne, betydning og skriftlig form

Japansk: skeln mellem et valg af stavemåde og en genkendelsesfejl

En japansk transskription kræver to slags gennemgang. For det første: Har tjenesten bevaret det, der blev sagt? For det andet: Har den leveret den skriftlige form, læseren har brug for? Disse spørgsmål mødes i personnavne, virksomhedsnavne, produkttermer og valget mellem kanji og kana. En læsbar sætning kan stadig indeholde et navn, som ikke kan matches med deltagerlisten. Omvendt kan en foretrukken stavemåde kræve oplysninger, som lyden alene ikke giver.

Begynd godkendelsesarket med en lille, verificeret ordliste: deltagernavne, organisationer, steder og den præcise stavemåde for fagudtryk. Bevar det oprindelige output ved siden af den redigerede version. Markér en rettelse efter ordlisten særskilt fra en udeladt frase eller et udskiftet ord, så sammenligningen ikke i det skjulte giver én tjeneste ekstra hjælp. Hvis der findes en ordforrådsfunktion, skal det før afprøvningen afgøres, om alle tjenester får den samme ordliste; oplys dette valg sammen med resultaterne.

Brug det fejlmål, der hører til kildebenchmarken, ved beregning af scoren. Japansk CER vurderer ændringer på tegnniveau; en WER-sammenligning kræver en defineret politik for ordsegmentering. Ingen af tallene afgør alene, om en persons navn kan offentliggøres. Tilføj en kontrol af navne mod ordlisten, og gem uafklarede navne til menneskelig bekræftelse. I denne sammenligning er sprogdækning udgangspunktet; et efterprøveligt valg af stavemåde er det nyttige slutresultat. Definition af CER.

Japanske tal: kontrollér værdien og enheden sammen

En transskription kan bevare det meste af en japansk sætning og stadig forvanske dens vigtigste detalje. Datoer, priser, procenttal og mængder fortjener en særskilt gennemgang. Læs tallet sammen med dets enhed og den omgivende præcisering: inklusive eller eksklusive afgift, et mål eller et bekræftet tal, en frist eller datoen for en drøftelse. Dette er godkendelseskontroller og ikke påstande om, at en bestemt tjeneste ikke bestod dem.

Konstrueret illustration, ikke en optaget test eller output fra et produkt: 「予算は15万円、提出は10月8日です」. Kontrollerne omfatter beløbet, dets størrelsesorden og valuta samt måned og dag. En ændring fra japanske taltegn til cifre kan være et acceptabelt valg i en redaktionel stil; en ændret størrelsesorden eller dato er en indholdsfejl. Registrér disse udfald særskilt. Én samlet betegnelse som »formatering« gør det alt for let at bortforklare et forkert tal.

Tegnormalisering er snævrere end redaktionel normalisering. Unicode NFKC kan ensrette visse kompatibilitetsformer, herunder katakana i halv og fuld bredde, men afgør ikke det tilsigtede budget og omdanner ikke ethvert skrevet taludtryk til den samme semantiske værdi. Bevar den uændrede eksport, teksten normaliseret til beregning af scoren og den redigerede udgivelsesversion som separate registreringer. Det giver en anmelder mulighed for at forklare en score uden at miste den dokumentation, der er nødvendig for at rette dokumentet. Specifikation for Unicode-normalisering.

Japansk og engelsk i samme sætning kræver en særskilt kontrol

Et engelsk produktnavn inde i en japansk sætning er en anden udfordring end at uploade én japansk og én engelsk fil. Det nyttige spørgsmål er, om den indlejrede term bevares, forbliver knyttet til den rette del af sætningen og står i en form, som læserne kan finde igen. En liste over understøttede sprog besvarer ikke dette spørgsmål.

Konstrueret illustration, ikke målt output: 「API の rate limit は変更せず、staging だけ更新します」. En anmelder kan fastlægge tre kontroller, før der lyttes til noget system: Bevar de nævnte fagudtryk, bevar den benægtende instruktion, og sørg for, at »kun staging« fortsat er knyttet til den tilsigtede handling. Hvis udgivelsen foretrækker japanske ækvivalenter, skal denne redaktionelle ændring foretages efter kontrollen af transskriptionen på originalsproget. Ellers kan en tilsyneladende flydende omskrivning skjule, om genkendelsessystemet bevarede den fremmedsproglige term.

I en retfærdig sammenligning af WhisperTranscribe.ai og alternativerne skal den anvendte sprogindstilling gemmes for hver kørsel. En fil med blandede sprog må ikke forbedres ved kun for én kandidat at opdele den i uddrag med ét sprog hver. Hvis en kilde rapporterer scorer for ét sprog ad gangen, men ingen test af japansk og engelsk i kombination, skal konklusionen om blandede sprog stå åben. Bevar en særskilt godkendelsesregistrering for japansk og engelsk med det oprindelige output og sprogindstillingerne.

Konstruerede japanske teksteksempler fra Excel-projektmappen. Taleksemplet skelner mellem bogstavelige tegnforskelle og ens numerisk betydning.
Konstruerede japanske teksteksempler fra Excel-projektmappen. Taleksemplet skelner mellem bogstavelige tegnforskelle og ens numerisk betydning. Kilde

Koreansk, thai, arabisk og hindi kræver forskellige kontroller

Koreansk: bevar en kontrol af mellemrum ved siden af den leksikalske score

Koreansk kræver en særskilt kontrol af mellemrum. En transskription kan bevare genkendelige stavelser, men stadig kræve arbejde, før den læses naturligt, giver ensartede søgeresultater eller fungerer korrekt, når den kopieres til et andet program. Omvendt bør en forskel i mellemrum ikke automatisk beskrives som et helt andet talt ord. Sammenligningen skal oplyse, hvordan beregningsværktøjet behandler mellemrum.

Brug kildebenchmarkens præcise enhed. Hvis en tabel rapporterer CER for koreansk, skal denne betegnelse bevares; hvis en anden rapporterer WER med en bestemt tokenizer, må de to procenttal ikke samles i én rangordning. Tilføj en ekstra gennemgangskolonne for mellemrum og dokumentets læsbarhed frem for at fjerne alle mellemrum og antage, at problemet med udgivelsen er forsvundet. W3C’s ressourcer om koreansk behandler ordgrænser, mellemrum og linjeskift som særskilte layoutspørgsmål. Ressourcer om koreansk skrift.

Ved en praktisk overdragelse skal det eksporterede dokument gennemgås frem for kun visningen i appen. Kontrollér et deltagernavn, en produktterm med både koreanske og latinske tegn samt et tal med tilhørende enhed. Kopiér disse elementer til destinationsdokumentet, og søg efter dem. Det er en godkendelsesprocedure og ikke et resultat, der tilskrives noget af de anmeldte produkter. Den afgrænser undgåeligt redigeringsarbejde, som en enkelt leksikalsk fejlprocent kan lade stå uforklaret.

Thai: et linjeskift er ikke en genkendt ordgrænse

Thai gør forskellen mellem transskription og tekstpræsentation særlig tydelig. Betragt ikke en tekstsekvens uden mellemrum som ét enormt talt ord, og indsæt ikke mellemrum mekanisk for at få et engelskorienteret beregningsværktøj til at acceptere den. W3C’s gennemgang af linjeskift forklarer, hvorfor skriftsystemer uden sædvanlige mellemrum mellem ord kræver sprogspecifik håndtering af grænser. W3C’s vejledning om linjeskift.

For et resultat på thai skal benchmarkens angivne enhed og en eventuel segmenteringsmetode bevares i dokumentationstabellen. Bed derefter en læser med kendskab til thai om at kontrollere den faktiske leverance i den bredde, den skal bruges i. Et afsnit, der ser acceptabelt ud i en bred editor, kan blive svært at læse som en smal undertekst eller i mobilvisning. Det er en grund til at undersøge eksporten, ikke en tilladelse til at genberegne genkendelsesscoren ud fra en visuelt ombrudt kopi.

Medtag en passage på originalsproget med et navn, en mængde og en indlejret term med latinske bogstaver i godkendelsesprøven. Hold eventuelle ændringer af grænser synlige, og skeln dem fra ændringer i den genkendte ordlyd. Hvis sammenligningen ikke har en målt række for thai for en tjeneste, skal dette hul bevares. En bred påstand om flersprogethed kan ikke levere en manglende score for thai, og en redaktørs vurdering af et læsbart layout bør ikke omdannes til en opdigtet nøjagtighedsprocent.

Arabisk: kontrollér, hvad læserne ser, og hvad filen gemmer

En gennemgang af arabisk bør omfatte en visuel kontrol af den eksporterede fil. Arabisk skrift løber fra højre mod venstre, mens indlejret latinsk tekst og tal kan løbe fra venstre mod højre. En modelidentifikator, en e-mailadresse eller et procenttal kan derfor afsløre et gengivelsesproblem, selv når de underliggende tegn er til stede. W3C’s vejledning til arabisk og persisk layout forklarer disse forhold med blandede skriveretninger. Layoutkrav til arabisk og persisk.

Brug et lille sæt faktiske elementer fra optagelsen: en referencekode, et beløb med fortegn, en dato og en frase med en engelsk produktterm. Kontrollér hvert element mod lyden, og undersøg det derefter i editoren, det eksporterede dokument og den tilsigtede udgivelsesvisning. Hvis en kode ser forkert ud, skal den kopieres til et rent tekstfelt, før det afgøres, om genkendelsessystemet ændrede tegnene, eller destinationen viste dem anderledes. Hold diagnosen præcis; genkendelse og gengivelse kræver forskellige rettelser.

Aftal den forventede ciffertype og behandlingen af valgfrie tegn, før serien gennemgås. Fjern ikke tegn, tegnsætning eller fortegn blot for at forbedre en score, hvis den leverede tekst stadig har brug for dem. I denne sammenligning er understøttelse af arabisk mest nyttig, når læseren kan stole på både ordlyden og de omgivende tal. En flot forhåndsvisning er ikke nok, hvis den eksporterede referencekode ikke kan kopieres korrekt til det næste system.

Hindi og fagudtryk: gør politikken for skriftsystem tydelig

Optagelser på hindi kan kræve en beslutning om, hvordan engelsk fagterminologi skal præsenteres: Bevar den latinske stavemåde, brug en gengivelse med devanagari, eller følg organisationens etablerede ordliste. Træf denne beslutning, før resultaterne bedømmes. Ellers kan én transskription blive straffet for at følge en anden skrivekonvention, mens en anden får redaktionelle rettelser, som ikke registreres.

Bevar en kort termliste, der skelner mellem identitet og præsentation. Et produktnavn skal stadig identificere det samme produkt; et versionsnummer skal bevare sin værdi; et akronym skal fortsat kunne genfindes. Markér usikkerheden ved et ukendt navn frem for at lade et engelsk resumé levere en plausibel erstatning. Hvis navnet staves højt i optagelsen, skal denne passage medtages i gennemgangen, fordi den giver stærkere dokumentation end anmelderens gæt.

Tekstoprydning kræver også omhu. Devanagari bruger afhængige vokaltegn og andre kombinerende tegn, så en generel instruktion om at slette alle kombinerende tegn er ikke et neutralt formateringstrin. Unicodes dokumentation om skriftsystemer beskriver tegnstrukturen; brug benchmarkens offentliggjorte politik frem for at opfinde en ny oprydningsregel midt i en sammenligning. Unicodes dokumentation om indiske skriftsystemer.

Det nyttige godkendelsesspørgsmål er konkret: Kan en hinditalende læser identificere instruktionen, det navngivne produkt og forbeholdet uden at rekonstruere dem ud fra lyden? Registrér en indholdsrettelse, et valg efter ordlisten og et visningsproblem i separate kolonner. Det giver en vurdering, der er lettere at handle på, end én betegnelse for enhver ukendt stavemåde.

Vurdér originalen og oversættelsen hver for sig

Oversættelse bør følge efter en verificeret transskription på originalsproget

En velformuleret oversættelse kan skjule en svag kildetransskription. Den kan også af fuldt legitime grunde se anderledes ud end originalen. Det er grunde til at adskille de to leverancer, ikke til at bedømme et oversat afsnit, som om det var en ordret transskription. Det første spørgsmål er, om teksten på originalsproget bevarer optagelsens indhold; det andet er, om versionen på målsproget gengiver denne tekst trofast.

Gennemgå betydningsfulde elementer på tværs af begge versioner: navne, mængder, benægtelser, usikkerhed og den person, der er ansvarlig for en handling. Hvis kilden siger, at en ændring overvejes, er en skråsikker engelsk instruktion om at gennemføre den ikke en acceptabel forbedring. Undersøg, hvor ændringen kom ind i kæden. Udelod transskriptionen et forbehold, eller skærpede oversætteren en ellers korrekt sætning? At gemme begge trin gør det muligt at forklare rettelsen.

For WhisperTranscribe.ai og de øvrige værktøjer, der anmeldes her, skal opgaven på originalsproget vælges, når den nødvendige dokumentation handler om genkendelsesnøjagtighed. Vurdér en eventuel senere oversættelse mod en tosproget reference eller gennem en kvalificeret tosproget gennemgang. Sammenlign ikke ét produkts transskription på originalsproget med et andet produkts oversatte resumé. De har udført forskellige opgaver. En læser, der vælger en flersproget tjeneste, har fordel af at vide, hvilket trin dokumentationen dækker, især når et flydende engelsk resultat er den eneste version, en beslutningstager selv kan læse.

Opbyg en godkendelsesregistrering, der holder ved et sprogskift

En nyttig flersproget godkendelsesregistrering begynder med filen og opgaven og følger derefter hvert sprog særskilt. Registrér talesproget, det tilsigtede skriftsystem, model- eller produktindstillingen, det leverede ordforråd og det ønskede output. Vedhæft den oprindelige eksport. Bevar referencetransskriptionens stavemåde og normaliseringspolitik sammen med scoren, så en senere anmelder kan genskabe beslutningen frem for at gætte, hvordan teksten blev klargjort.

Brug tre uafhængige afgørelser. Indhold: Er ordene, de betydningsfulde entiteter og forbeholdene bevaret? Skriftlig form: Er skriftsystem, mellemrum og terminologi egnede til målgruppen? Levering: Bliver den eksporterede tekst vist og kopieret korrekt, og fungerer søgning i den? En fil kan bestå ét punkt og dumpe et andet. Ved at holde disse udfald adskilt bliver det tydeligt, om næste trin er genbehandling, en begrænset redaktionel gennemgang eller en anden eksportmetode.

Vælg godkendelsestærskler, før du ser resultatet fra et foretrukket produkt. Fastlæg dem ud fra den tilsigtede anvendelse og den tilgængelige dokumentation frem for at opfinde én universel tærskel for alle sprog. Et søgbart internt notat og et citat klar til offentliggørelse kræver forskellig håndtering. Hvis to modersmålsbedømmere er uenige om et navn eller en acceptabel skriftlig variant, skal uenigheden bevares synligt, og referencen fastlægges konsekvent for alle systemer.

Rapportér til sidst resultaterne efter sprog og testbetingelse, før et samlet tal overvejes. Et stærkt gennemsnit kan skjule et sprog, der er vigtigt for teamet; et manglende resultat skal forblive manglende. For læseren er den mest oplysende konklusion en liste over relevante kandidater, som forklarer, hvor hvert værktøj har dokumentation, hvor redigering stadig er nødvendig, og hvilket sprogspecifikt spørgsmål der stadig kræver en direkte afprøvning.

Europæiske sprog: brug den relevante række, og kontrollér derefter lokal sprogbrug

Rækkerne for fransk, spansk, portugisisk og russisk er endnu en grund til at undgå en universel rangordning. I den oprindelige undersøgelse deler flere af de udvalgte API’er en topplacering for disse sprog. En læser bør ikke gøre bittesmå afrundede forskelle til grundlag for en anbefaling af kun én tjeneste. Tysk har sin egen række, og et stærkt engelsk resultat bør ikke bruges som erstatning. De offentliggjorte scorer er mest nyttige til at vælge, hvad der skal undersøges videre, med kildebetingelserne vedlagt.

For et regionalt projekt skal den tilsigtede sprogvariant og udgivelseskonventionen skrives ned. En portugisisk optagelse fra Brasilien og et output tiltænkt læsere i Portugal kan kræve beslutninger om stavemåde og terminologi, selv når talen forstås. Franske accenttegn, tyske store bogstaver og spanske personnavne skal bevares i eksporten. Det er nyttige redaktionelle godkendelseskontroller; benchmarken med elleve sprog dokumenterer ikke særskilt ydeevnen for hver regional variant.

En nyttig flersproget afprøvning kræver dokumentation for hvert sprog

Opbyg sammenligningen omkring repræsentative sprogsituationer frem for én enkelt praktisk optagelse. Bevar særskilte tilfælde for tale udelukkende på japansk, skift mellem japansk og engelsk, koreansk, thai og ethvert andet sprog, der er centralt for projektet. Medtag almindelig tale og det vanskelige materiale, det endelige system vil modtage. Bevar tilladelsen til at bruge lyden, en reference kontrolleret af et menneske og det oprindelige output for hver kandidat. Et flydende oversat resumé kan ikke erstatte referencetransskriptionen.

Fastlæg før behandlingen, hvilken hjælp hver tjeneste får: udtrykkeligt sprogvalg, automatisk sprogregistrering, ordforrådshenvisninger og politik for tekstnormalisering. En nyttig sammenligning kan have en betingelse uden hjælp og en betingelse med ordforrådshjælp, men resultaterne bør rapporteres særskilt. Brug konsekvent hele filer eller tilsvarende uddrag på tværs af kandidaterne. Hvis en tjeneste kræver manuel opdeling efter sprog, skal det ekstra indgreb og gennemgangsarbejde registreres som en del af denne arbejdsgang.

Rapportér det leksikalske fejlmål ved siden af en kort liste over betydningsfulde fejl: navne, datoer, mængder, benægtelser, udeladte fremmedsproglige fraser og forkert tilskrivning af tale til en taler. Angiv referencen og normaliseringspolitikken. Et sprogresultat med en lav gennemsnitlig fejlprocent kan stadig kræve uacceptable rettelser i netop de termer, et team skal offentliggøre. En godkendelsesbeslutning bør derfor angive både fejlmålet, og om vigtige detaljer bestod deres særskilte kontroller.

Hvilken tjeneste ville vi afprøve til hver opgave?

OpgaveFørste kandidatHvad skal kontrolleres?
Tydelige japanske forudindstillinger og en transskription på originalsprogetWhisperTranscribe.aiRegistrér det valgte sprog; sammenlign den relevante forudindstilling på dit kildemateriale.
Original plus en særskilt oversat versionTranskriptorUndersøg originalen først, og bevar oversættelsen som et andet output.
Japansk til offentliggørelse med behov for bestilt korrekturlæsningHappyScribes professionelle tjenesteAngiv navne, ordliste og stil; hold dette serviceniveau adskilt fra resultater baseret udelukkende på AI.
Automatisk flersproget registrering og detaljeret tidskorrektionElevenLabs Scribe v2Kontrollér Detect-funktionen, terminologien og rettelsesværktøjerne på den ønskede sprogblanding.
Integreret automatisk sprogskift og sprogmærkningSpeechmatics Melia 1Bekræft den valgte models funktioner, sprogsæt og behandlingstilstand.

Til japansk og en varieret sprogportefølje gør de synlige sprogvalg i WhisperTranscribe.ai tjenesten til et praktisk udgangspunkt. Dens styrke i denne sammenligning er kontrollen over opgaven på kildesproget. Vælg alternativerne, når deres dokumenterede funktioner til oversættelse, professionel gennemgang, rettelser eller integration løser et konkret behov mere direkte. Den nyttige vinder er den tjeneste, der bevarer de rette ord i det rette skriftsystem med en eksport, der består gennemgangen.

Ofte stillede spørgsmål

Omfatter understøttelse af japansk også tale med både japansk og engelsk?

Ja. Multilingual Mix i WhisperTranscribe.ai omfatter udtrykkeligt japansk og engelsk og giver en dedikeret indstilling til optagelser, der kombinerer de to sprog. Vælg denne Mix til materiale på japansk og engelsk, og gennemgå derefter navne, tal og fagudtryk før eksport. Sprogindstillinger i WhisperTranscribe.ai.

Hvorfor er japanske resultater mærket CER frem for WER?

Den citerede undersøgelse valgte beregning på tegnniveau for japansk og thai. Japansk WER kan også bruges, når der er defineret en segmenteringspolitik. Bevar kildens fejlmål frem for at omdøbe den til en universel nøjagtighedsprocent.

Hvordan bruger WhisperTranscribe.ai OpenAI Whisper?

WhisperTranscribe.ai bygger på OpenAI Whisper og kombinerer det med yderligere modeller udviklet af virksomhedens eget team. Denne produktbeskrivelse sidestiller ikke tjenesten med den specifikke API-konfiguration af whisper-1, som er målt i benchmarken.

Kan den bedste gennemsnitlige fejlprocent afgøre købet?

Brug den til at indsnævre en sprogspecifik liste over kandidater. Navne, tal, sprogskift, oversættelse og det nødvendige rettelsesarbejde kan stadig ændre beslutningen. Hold scorer fra forskellige korpusser og beregningspolitikker adskilt.

Excel, kildedata og officielle produktlinks

Download den oprindelige Excel-projektmappe · Kilderegister · Billedernes oprindelse. Projektmappen indeholder tabellerne for elleve sprog, 44 resultatrækker fra kilderne og konstruerede japanske eksempler på scoreberegning.

Din favoritliste

Sammenlign transskriptionssoftware

Sammenlign produkttype og tilgængelige platforme. Se aktuelle funktioner og abonnementer på hver udbyders websted.

AI Scribe Review

Kontakt os

Spørgsmål, produktnyheder eller rettelser? Send en e-mail til vores team.

Gmail ↗ Outlook ↗

Vælg din webmailtjeneste, og log ind for at skrive en besked, eller kopiér e-mailadressen.